Prawda jest jedna, czy niejednoznaczna?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 15:49
Czym jest prawda? W audycji "Znaki zapytania" próbowaliśmy odpowiedzieć na to pytanie.
Audio
  • Prawda jest jedna, czy niejednoznaczna? (Znaki zapytania/Trójka)
Prawda jest jedna, czy niejednoznaczna?
Foto: Glow Images/East News

Według prof. Jacek Hołówki prawda to zgodność myśli z rzeczywistością, czyli tego co człowiek myśli i wyraża w języku oraz stanem rzeczy. - Tylko jak stwierdzić, że zachodzi zgodność myśli z rzeczywistością - pytał prof. Bohdan Dziemidok. - Czy to prawdziwa interpretacja faktów czy ocena, to bardzo trudno dowieść. Tym bardziej, że większość prawd ma charakter względny, absolutne prawdy są nieliczne poza koncepcjami religijnymi, w których łatwo powiedzieć, co jest prawda absolutną - dodał.

Więcej odpowiedzi na intrygujące pytania na stronie audycji "Znaki zapytania">>

- Filozofie od dawna wiedzą, co to jest prawda i wiedzą, że to pojęcie bardzo niejednoznaczne - mówiła prof. Magdalena Środa. - Są trzy domeny prawdy w znaczeniu metafizycznym, poznawczym i prawdą jako prawdomówność, czyli pewien rodzaj postawy. (…)Prawda jest pojęciem ogólnym, abstrakcyjnym i wieloznacznym - dodała.

Ksiądz dr Robert Skrzypczak powiedział, że prawda jest jedna i nie potrzebuje przymiotników. - Ktoś mówi o prawdzie naukowej, medialnej, naukowej czy procesualnej. A prawda jest jedna, sama się obroni i nie potrzebuje adwokatów - podkreślił. Prof. Tadeusz Gadacz określił prawdę, jako to co jest. - Prawda jest bytem, jeżeli chcemy się dowiedzieć od kogoś prawdy, to mówimy: powiedz tak, jak jest, jak się rzeczy mają. (...) Inna jest prawda oparta na doświadczeniu w naukach i można ją nazwać tzw. prawdą sobie. Natomiast jeśli mówimy o pewnych przekonaniach filozoficznych, politycznych czy religijnych, to mamy do czynienia z prawdą zawsze dla kogoś. Nie mogę powiedzieć, że bóg istnieje, albo bóg nie istnieje tylko zawsze muszę zapytać dla kogo - powiedział.

W "Znakach zapytania" sprawdziliśmy także skąd dokąd wiedzie droga krzyżowa oraz jak odbija palma.

Na audycję "Znaki zapytania" zaprasza Marcin Gutowski.

(to/mp)

Czytaj także

Czy Polacy są rusofobami?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 16:16
O tym, co Polacy sądzą o Rosjanach można się przekonać choćby obserwując internetowe komentarze w sprawie igrzysk w Soczi. Niestety, w sieci radość z sukcesów naszych sportowców, często miesza się z niechęcią lub wręcz wrogością i pogardą wobec gospodarzy. Czy jesteśmy rusofobami? M.in. temu problemowi poświęcona była audycja "Znaki zapytania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Destrukcyjna czy pożądana?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 18:40
Jedni zajmują się jej zwalczaniem, inni uznają ją za zjawisko pożyteczne. Czy pornografia jest szkodliwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy rozmawiają o polityce?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 14:37
"Cóż tam, panie, w polityce?" Czy słynny dialog z dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele" z 1901 roku jest wciąż aktualny? Próbowaliśmy odpowiedzieć na to pytanie w audycji "Znaki zapytania".
rozwiń zwiń