Gdzie są ślady po polskich Żydach? "Wystarczy położyć palec na mapie"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 16:39
Młodzież biorąca udział w programie "Szkoła Dialogu" odkrywa historię swoich miejscowości, a szczególnie losy tamtejszych Żydów. Efekty badań zaskakują nawet profesjonalnych badaczy.
Audio
  • Goście Marcina Gutowskiego opowiadają o poszukiwaniu śladów polskich Żydów (Znaki zapytania/ Trójka)
Program Szkoła Dialogu oparty jest na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier i niechęci
Program "Szkoła Dialogu" oparty jest na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier i niechęci Foto: Glow Images/East News

"Szkoła Dialogu" to program edukacyjny organizowany przez Fundację Forum Dialogu. W ramach programu młodzież pod kierunkiem trenerów odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie. - Trenerzy jadą do szkół nie po to, żeby moralizować czy prowadzić nudne lekcje. Na warsztatach jest dużo zgadywania i wciągającej zabawy - opowiada Zuzanna Radzik z Fundacji Forum Dialogu.

Ilość informacji, które są w stanie wydobyć uczniowie, zaskakuje nawet organizatorów programu. - Ślady po Żydach są niemal wszędzie. Śmiejemy się czasami, że wystarczy położyć palec na mapie i jeżeli jest tam jakieś miasteczko, a nawet wieś, to są tam jakieś ślady po Żydach - przyznaje gość Trójki.

Do tego dochodzi tajemnica... - Uczniowie mają poczucie, że to wiedza, którą sami odkrywają, bo nikt im tego nie powiedział. W swoich miejscowościach stają się oni ambasadorami wiedzy o Żydach, którzy współtworzyli losy danych społeczności - dodaje.

W audycji, w której tradycyjnie stawiamy zaskakujące pytania, szukaliśmy także odpowiedzi na to, jaka siła tkwi w głosie i czy ptaki mają ptasie móżdżki.

***

Tytuł audycji: Znaki zapytania

Prowadził: Marcin Gutowski
Goście:
Zuzanna Radzik (Fundacja Forum Dialogu), prof. Krzysztof Izdebski (Pacific Voice & Speech Foundation), Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego ZOO)

Data emisji: 11.1.2015

Godzina emisji: 11.05

(ei/jp)

Czytaj także

Nagrobki służyły jako budulec. Teraz wracają na cmentarz

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 19:00
Żydowskie nagrobki, które przed laty zostały użyte jako budulec różnych konstrukcji, wracają z warszawskiego parku na cmentarz. Jeszcze półtora roku temu wydawało się, że taki scenariusz nie będzie możliwy. - Macewy muszą mieć swoje godne miejsce, to są nagrobki - mówi zastępca burmistrza warszawskiej Pragi Południe Jarosław Karcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa to "w dzień cisza, a w nocy krzyki". Bolesne dziedzictwo Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 03:55
- Napisałem książkę o ludziach, którzy wychowali się w trudnych domach, bo ich rodzice przeszli piekło. I ciężko jest być rodzicem, jak każdy inny, jeśli ma się za sobą tak ekstremalne doświadczenie - mówi Mikołaj Grynberg, autor książki "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim są polscy Żydzi?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 21:00
- Nie znamy Żydów. Na pytanie o to, ilu ich jest w naszym kraju, często pojawiają się absurdalne odpowiedzi - na przykład milion albo kilkaset tysięcy. Tymczasem jest ich maksymalnie 20-30 tysięcy - mówi w audycji "Znaki zapytania" dr Michał Bilewicz, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Auschwitz zamiast ziemi obiecanej

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 15:25
"Dotknięcie anioła" to dokument na kanwie wspomnień Henryka Schönkera. Akcja filmu rozgrywa się w Oświęcimiu przed powstaniem obozu Auschitz-Birkenau.
rozwiń zwiń