Czy świat czeka epidemia cyberdemencji?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 09:06
Nieodpowiednie korzystanie z urządzeń elektronicznych może spowodować ograniczenie sprawnej działalności mózgu. Czym jest "elektroniczny Alzheimer" i jak z nim walczyć?
Audio
  • Czy świat czeka epidemia cyberdemencji? (Znaki zapytania/Trójka)
Cyfrowa demencja to określenie, które kilka lat temu użyli południowokoreańscy lekarze do opisania symptomów chorobowych - zarówno psychicznych, jak i fizycznych - będących skutkiem niekontrolowanego korzystania z mediów cyfrowych
Cyfrowa demencja to określenie, które kilka lat temu użyli południowokoreańscy lekarze do opisania symptomów chorobowych - zarówno psychicznych, jak i fizycznych - będących skutkiem niekontrolowanego korzystania z mediów cyfrowychFoto: Glow Images/East News

Jednym z najbardziej znanych głosów alarmujących przed epidemią cyberdemencji jest niemiecki profesor Manfred Spitzer, dyrektor uniwersyteckiej kliniki psychiatrycznej w Ulm.

- Jeśli stykamy się z cyfrowymi mediami to stykamy się z narracją, tekstem, obrazem, dźwiękiem, kontekstem, znaczeniem i wieloma innymi aspektami naraz. Kłopot w tym, że nasze mózgi nie są w stanie za tym nadążyć. Nie da się jednocześnie patrzyć na trzy osoby opowiadające trzy różne historie naraz i wszystkich ich słyszeć - tłumaczył ekspert. - Twórcy nowych mediów przekonują, że jest inaczej - dodał.

Jak mówił Manfred Spitzer, koreańscy lekarze kilka lat temu zauważyli, że lawinowo wzrosła liczba młodych mężczyzn z poczuciem życiowego wypalenia, narzekających na problemy z koncentracją i pamięcią. - To oni ukłuli termin "cyberdemencja", gdyż objawy przypominały te towarzyszące demencji, a jednocześnie były powiązane ze spędzaniem dużej ilości czasu przed komputerem - podkreślił.

W audycji, w której tradycyjnie stawiamy zaskakujące pytania, szukaliśmy także odpowiedzi na to, czy grozi nam globalna wojna o piasek i czy jesteśmy "normalni".

***

Tytuł audycji: Znaki zapytania

Prowadził: Marcin Gutowski

Goście: Manfred Spitzer (dyrektor uniwersyteckiej kliniki psychiatrycznej w Ulm), Leszek Moniuszko, Szymon Wójcik (Fundacja Dzieci Niczyje), doktor Krzysztof Krejtz (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej), Denis Delestrac (reżyser dokumentu "Wojny o piasek), Kazimierz Pytko (magazyn "Focus"), Anna Dębicka (MSC Polska), Sumaira Abdulali (Fundacja Awaaz), Soumitra Mukherjee (uniwersytet w Delhi), Łukasz Badowski (Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 22.02.2015

Godzina emisji: 11.05

mr/mp

Czytaj także

Uwięzieni w mrokach internetu. Jak oswajać seniorów z siecią?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 04:00
Jak osoby powyżej 50. roku życia wprowadzić na drogę internetu? W jaki sposób można pokazać, że może on w pozytywny sposób zmienić ich życie? O tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy to cyfrowi analfabeci?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 08:37
Co drugi dorosły w naszym kraju nie ma podstawowych umiejętności informatycznych. To najgorszy wynik spośród wysoko rozwiniętych państw - alarmuje "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co drugi Polak boi się komputera

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 08:38
42 proc. Polaków w wieku 25-64 lata albo nigdy nie korzystało z komputera, albo nie potrafi wykonać na nim najprostszych operacji - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń