W co wierzą ateiści?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 12:00
- Postawy ateizmu są dziś bardzo różnorodne. Nie da się stworzyć jednego portretu współczesnego ateisty. Ważne natomiast jest, by nie uważać, że posiadamy monopol na prawdę - mówił w Trójce prof. Zbigniew Mikołejko, religioznawca.
Audio
  • W co wierzą ateiści? Czy w Polsce skończyła się II Wojna Światowa? Ile jest cukru w cukrze? (Znaki zapytania/ Trójka)
W co wierzą ateiści?
Foto: Glow Images/ East News

W audycji "Znaki zapytania” Marcin Gutowski sprawdzał, w co wierzą ateiści. Zapytany o to prof. Mikołejko podkreślił, że "nie mamy żadnych narzędzi, poza przekonaniem wewnętrznym, by powiedzieć, czy Bóg jest, czy go nie ma". - Ale to nawet nie o to chodzi; raczej o wyciąganie pewnych konsekwencji ideologicznych z danego stanowiska. Unikanie takich konsekwencji moim zdaniem czyni życie bardziej otwartym na innych ludzi, zarówno wierzących, jak i niewierzących - mówił gość Trójki.

Postawy współczesnego ateizmu – co podkreślał religioznawca - są bardzo różnorodne. - Nie da się stworzyć jednego portretu współczesnego ateisty. Są tacy, z których stopniowo, z dnia na dzień, wiara została wymyta, z czasem zanikła. Najbardziej widoczny natomiast jest ostry ateizm łączący się z silnym antyklerykalizmem - tłumaczył prof. Zbigniew Mikołejko. Jak podkreślił gość Marcina Gutowskiego, każdy może mieć swój stosunek do tego tematu, może aprobować ateizm albo nie, ale nie powinien narzucać swojego myślenia innym.

A co sami ateiści mówią o sobie? To także sprawdził Marcin Gutowski, a odpowiedzi znaleźć można w dołączonym nagraniu.

Oto, jakie jeszcze pytania padły w audycji:

- Czy w Polsce skończyła się II wojna światowa? (mówił o tym m.in. prof. Andrzej Paczkowski)
- Ile jest cukru w cukrze? (wyjaśniała Małgorzata Drywień z Zakładu Oceny Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie).

Audycję "Znaki zapytania" prowadził Marcin Gutowsk. (ei)

Audycja powstała we współpracy z Miesięcznikiem ZNAK

/


Zobacz więcej na temat: filozofia Kościół wiara

Czytaj także

Jak dyskutować o wierze i religii?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 14:20
Ateizm urojony – czyli jak dyskutować z ateistą? W Nocnych Czatach poszukamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób dyskutować o wierze, jak mądrze argumentować swoje stanowisko i jak odpowiadać na wątpliwości, a czasami również zarzuty, związane z tematami Kościoła, wiary, religii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autorem bestsellera lata jest... papież Franciszek

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 06:41
Od 5 lipca, czyli od kiedy "Lumen Fidei" (Światło wiary) pojawiła się w księgarniach, we Włoszech sprzedano ponad 200 tys. egzemplarzy tej encykliki.
rozwiń zwiń