Bono: U2 to największy zespół świata

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 18:49
Zakończył się cykl porannych prezentacji 30 najlepszych piosenek U2 - ostatni utwór został wybrany przez redaktorów Trójki. W poniedziałek zaczynamy maraton z przebojami Genesis.
Audio
Koncert U2 w Niemczech w 2009 roku
Koncert U2 w Niemczech w 2009 rokuFoto: SteBo/Wikipedia/CC

- Strasznie lubię, jak o swoich piosenkach opowiada Edge , bo Bono , szczerze mówiąc, czasem odjeżdża w kosmos – na takie wyznanie zdobył się Piotr Metz czytający przez ostatnie tygodnie w porannym trójkowym cyklu historie najlepszych piosenek U2, wybranych osobiście przez zespół. - Niesamowite jest to, że piosenki, które teraz są dla nas ikonami powstawały czasem w sposób przypadkowy albo błyskawicznie - dodał.

W tym tygodniu posłuchaliśmy ostatnich czterech opowieści.

"Beautiful Day "

Pierwszy singiel z płyty "All That You Can't Leave Behind" (2000) to po latach eksperymentów próbka powrotu do prostszego brzmienia z początku kariery U2. Korzenie utworu to kompozycja "Always " wydana później na stronie B singla, wyimprowizowana przez zespół w ich ulubionym studiu HQ w Dublinie. Wszystko zmieniło stworzenie przez Bono tytułu piosenki a przez Edge’a i producenta Daniela Lanois chórków nadających mu charakterystyczne brzmienie.

To próbka powrotu do prostszego brzmienia z początku kariery po latach eksperymentów. Korzenie utworu to kompozycja "Always" wydana później na stronie B singla, wyimprowizowana przez zespół w ich ulubionym studiu HQ w Dublinie. Wszystko zmieniło stworzenie przez Bono tytułu piosenki, a przeze Edge’a i producenta Daniela Lanois chórków, nadających mu charakterystyczne brzmienie.

/

Po megasukcesie "All That You Can't Leave Behind" Bono ogłosił U2 największym zespołem świata. Oto jak to tłumaczył:

- Mówiąc to chciałem nakręcić i wkurzyć ludzi, ale przede wszystkim nakręcić i wkurzyć nas, bo teraz musimy zawsze wygrywać, dawać z siebie to, co najlepsze. Chciałem też zmusić ludzi do zastanowienia się nad prawdziwym znaczeniem zespołu rockowego. Czy ma jeszcze jakiekolwiek znaczenie w dobie kultury dance? Pamiętam dobrze takie momenty w historii rocka, np. kiedy Nirvana była najlepszym zespołem świata i ten świat był wtedy… lepszy. Wszędzie w radio słyszałeś ten anarchistyczny wokal albo muzykę punk czy Beatlesów – jest coś niezwykłego w muzyce rock. Teraz, kiedy wraca rock progresywny, kiedy rock’n’roll próbuje wyjść ze swojej szufladki, teraz rock ma głowę wielkich pomysłów, niektóre to nonsens, niektóre są zabawne, a inne mogą zmienić świat tak, jak projekt Jubilee 2000 na koniec wieku. I pomyślałem: tak, teraz jesteśmy najwięksi. W przyszłym tygodniu – zobaczymy. Tydzień temu – pewnie nie. Ale teraz tak.

"Stuck In a Moment You Can’t Get Out Of "

Utwór przyniósł U2 w roku 2002 nagrodę Grammy. Tekst Bono to fikcyjna kłótnia na temat bezsensu samobójstwa między nim a nieżyjącym przyjacielem, Michaelem Hutchencem z zespołu INXS . Początkowo chórki do piosenki nagrali Mick Jagger i jego córka Elizabeth . Pewnie niezbyt udanie, bo nie znalazły się w finalnej wersji.

The Edge: - Brzmienie na tej płycie jest znacznie prostsze, ale nie oznacza to końca wykorzystywania efektów i eksperymentowania w studiu, użycia technologii do nadania piosenkom innego soundu. To nie jest powrót do korzeni. Nie mieliśmy odwagi pójść aż tak daleko. To po prostu okrojone brzmienie. Bo zaczynaliśmy od grania całym zespołem w studio i tak właśnie pisaliśmy i aranżowaliśmy utwory. Eksperymenty były później.

"The Hands That Built America "

Piosenka została nagrana na potrzeby filmu "Gangi Nowego Jorku". Miała zostać wydana na singlu w roku 2003. Plany pokrzyżowało prawdopodobnie nie przyznanie zespołowi spodziewanego Oskara. W oryginalnej filmowej wersji gościnnie grają Andrea i Sharon z rodzinnego, irlandzkiego zespołu The Corrs . Piosenkę sygnuje cały zespół. Bono opowiada o trudach pisania w XXI wieku.

Bono: – Kiedy byliśmy młodą kapelą, nie umieliśmy pisać dobrze piosenek, nasze życie zależało trochę od magii. Brakowało nam umiejętności i rzemiosła. Teraz je mamy i musimy uważać, bo możesz zacząć brzmieć za profesjonalnie. O, jaka ładna piosenka, słyszałeś nowe U2, naprawdę niezłe? A powinno być: kurczę, to było U2? Naprawdę?! O cholera!

"With Or Without You "

Ta piosenka nie została wybrana przez zespół, ale przez prezentera Trójki, Marcina Łukawskiego . Aby odsłuchać jej historii oraz pozostałych utworów, wystarczy kliknąć w odpowiednie ikony dźwięku znajdujące się po prawej stronie w boksie "Posłuchaj" .

(kow)

Czytaj także

30 najlepszych piosenek U2

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 12:00
Piotr Metz w porannym "Zapraszamy do Trójki" prezentował historie piosenek najpopularniejszej irlandzkiej grupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 najlepszych piosenek U2: europejskie zoo

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2011 15:00
W przerwie między gigantyczną trasą koncertową Irlandczycy nagrali ambitną płytę – zarówno pod względem treści, jak i formy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

U2 – pierwsza ofiara internetowych wycieków

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 16:05
Już w 1996 roku zespół został zmuszony do przyspieszenia daty premiery albumu "Pop", bo część materiału wyciekła do sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ACHTUNG BABY

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2011 22:14
Atelier dziś, delikatnie mówiąc, zamyślone.
rozwiń zwiń