"Pokolenie Y" - bycie offline jak wykluczenie?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 13:05
- Strach przed odcięciem internetu (FOMO) to problem z akceptacją braku kontroli, bo odcięcie od informacji powoduje, że nie wiemy, co się dzieje, co robią nasi znajomi - mówi psycholog Katarzyna Kucewicz.
Audio
Dla nas nie istnieje podział na świat realny i wirtualny, bo życie w internecie mocno związane jest z tym, co dzieje się w rzeczywistości
Dla nas nie istnieje podział na świat realny i wirtualny, bo życie w internecie mocno związane jest z tym, co dzieje się w rzeczywistościFoto: Glow Images/East News

Źródłem FOMO (fear of missing out) jest chęć bycia wciąż na topie. Jak podkreśla gość Gabi Darmetko większość ludzi młodych spędza czas w internecie. Jeśli ktoś umiejętnie się tam porusza, to jego pozycja społeczna wzrasta, bo dla Pokolenia Y świat realny i wirtualny stanowią jedność. Dzięki temu portale społecznościowe są stosunkowo łatwym sposobem na wykreowania siebie.

- FOMO może uderzać w nas zawodowo albo prywatnie, możemy obawiać się, że wypadniemy z życia społecznego boimy się nie tyle utraty pracy, co utraty prestiżu, akceptacji za strony innych - wyjaśnia Katarzyna Kucewicz.

Dzieje się tak także dlatego, że smartphony dały możliwość dzielenia się wszystkim. -  Stało się to wręcz odruchowe, widzę coś ciekawego, robię zdjęcie i wrzucam na fejsa. To zjawisko zmienia także konsumpcję mediów. Młodzi ludzie często nie oglądają oficjalnych, tradycyjnych mediów, bo maja już informację od swoich znajomych. Dla nich takie informacje są najciekawsze, bo są już przefiltrowane, a skoro to jest interesujące dla nich to znaczy że jest ważne - podkreśla dr Krzysztof Krejtz, psycholog Internetu z SWPS.

 Na kolejne spotkanie z "Pokoleniem Y" zapraszamy w czwartek o godzinie 11.35.

Czytaj także

"Pokolenie Y" spełnia marzenia w internecie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 14:00
Internet dał nam wolność. Karierę możemy zrobić dzięki sieci. Panowie w garniturach i wielkie korporacje nie są już niezbędne. - Jeżeli chodzi o modę i projektowanie, to wszystko zmieniły portale społecznościowe - mówi Melania Baranowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokolenie Y" wkracza do Trójki

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 08:00
Pokolenie Y – tak nazwali nas naukowcy. Kim jesteśmy? Ludźmi, którzy dorastali razem z nowymi technologiami. W dużym skrócie można powiedzieć, że wychowywał nas Internet. Zapraszamy na nowy cykl w Trójce - "Pokolenie Y"!
rozwiń zwiń