25-latek zmęczony życiem? Niestety, to możliwe...

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 18:34
Młodzi ludzie muszą dziś sprostać bardo wielu wymaganiom. - Duży poziom presji prowokuje ich do funkcjonowania na wysokich obrotach, a to bardzo groźne – mówiła w audycji "Pokolenie Y” Maja Filipiak, ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Audio
  • Maja Filipiak opowiada o szybkim wypalaniu się młodych osób (Pokolenie Y/ Trójka)
25-latek zmęczony życiem? Niestety, to możliwe...
Foto: Glow Images/East News

- To natomiast jest czynnikiem, który może powodować ryzyko pojawienia się depresji z powodu zespołu zmęczenia i chronicznego funkcjonowania na granicy możliwości – tłumaczyła Maja Filipiak, kierownik Akademickiego Centrum Psychoterapii i rozwoju SWPS.  

W efekcie, jeśli 25-latek mówi, że nic mu się nie chce, to wcale nie musi oznaczać lenistwa. – To może być objaw chronicznego wyczerpania. Takiej osobie brakuje sił, robi ona coraz mniej, a osłabienie następuje – dodała Maja Filipiak.

Problem pogłębia brak odpowiedniego wsparcia, bo setki znajomych na Facebooku to jednak może być za mało. - Cięższe objawy występują u osób, które deklarują, że nie mają grupy wsparcia i nie mają do kogo zwrócić się o pomoc – podkreślała ekspertka.

Na kolejne spotkanie z "Pokoleniem Y" zapraszamy w czwartek o godzinie 11.35. Cykl przygotowuje Gabriela Darmetko.

Czytaj także

Chcesz być zdrowy i szczęśliwy? Przytul swojego zwierzaka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 10:00
– Posiadanie zwierząt to jeden z najlepszych sposobów na zdrowie – mówi Wojciech Majda, lekarz i psychoterapeuta. – Wystarczy wyprowadzić psa na spacer. Wówczas dotleniamy organizm, zmniejszamy ciśnienie krwi i ryzyko zachorowań na serce. To czyste lekarstwo dla ciała i duszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uważaj! Depresję u dzieci łatwo pomylić z humorami

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 14:37
- Z diagnozowaniem depresji u dzieci i młodzieży jest taki kłopot, że zmienny nastrój i emocjonalna niestałość, wahania od euforii do złości, są wpisane w ich rozwój - mówiła w Jedynce psycholog Patrycja Rzepecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja od smutku różni się wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 11:30
Nazywana melancholią nie była uznawana za jednostkę chorobową. Dziś depresja uchodzi za schorzenie cywilizacyjne, które coraz częściej dotyka ludzi młodych. Jej objawów nie powinno się lekceważyć, tak jak nie należy ich mylić ze zwykłym przygnębieniem, albo obniżeniem nastroju.
rozwiń zwiń