Talenty Trójki: Mateusz Pakuła, czyli dramatopisarz i dramaturg

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 20:32
Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST Mateusz Pakuła jest jednym z trójki finalistów Talentów Trójki 2013 w kategorii Teatr. – Fascynujące jest to, że jego teksty są nadal jeszcze w pełni nieodkryte – mówił przewodniczący jury Paweł Sztarbowski.
Audio
  • Barbara Marcinik i Paweł Sztarbowski przedstawiają Mateusza Pakułę - finalistę Talentów Trójki (Magazyn bardzo kulturalny/ Trójka)
Paweł Sztarbowski (P) i Wojciech Malajkat (L) podczas obrad jury teatralnego
Paweł Sztarbowski (P) i Wojciech Malajkat (L) podczas obrad jury teatralnego Foto: Wojciech Dorosz/PR

Nad gronem jury teatralnego czuwała Baszka Marcinik, a obradowali: reżyserka Ewelina Marciniak - laureatka Talentów Trójki 2012, aktor Rafał Królikowski oraz członkowie-seniorzy: Wojciech Malajkat, dyrektor Teatru syrena w Warszawie i Paweł Sztarbowski, wicedyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, stały przewodniczący jury.

Mateusz Pakuła to dramatopisarz i dramaturg, urodzony w 1983 roku. - Z wykształcenia jestem dramaturgiem, natomiast w pracy w dużej mierze piszę autorskie teksty dla teatru, czyli jestem dramatopisarzem. Różnica polega na tym, że praca dramaturga polega głównie na tworzeniu adaptacji i scenariuszy na bazie cudzych utworów – tłumaczył w "Magazynie bardzo kulturalnym” finalista Talentów Trójki.

Magda Jethon: wszyscy laureaci Talentów Trójki odnoszą sukcesy >>>

Jak przyznał młody twórca, w Trójkowym konkursie przyszło mu stanąć w szranki z dobrym znajomym. - Jednym z reżyserów, z którymi bardzo dobrze mi się pracuje, jest Paweł Świątek, także nominowany do Talentów Trójki w kategorii Teatr – powiedział  Mateusz Pakuła.

A czym dramatopisarz przekonał do siebie jurorów? - Za każdym razem, kiedy czytam jego dramaty, zadziwia mnie i sprawia mi przyjemność (…), że są one nadal nieodkryte. Mam też poczucie, że Mateusz nie ma, bardzo częstej wśród dramatopisarzy, cechy projektowania na teatr, jaki się zna i jaki się widzi. On zderza bardzo różne porządki i to wszystko potrafi zmiksować tak, że powstają niesamowite teksty – mówił Paweł Sztarbowski.

Tu znajdziesz więcej informacji o Talentach Trójki >>>

Konkurs Talenty Trójki, organizowany przez Trójkę, stanowi realną pomoc dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy – studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki wizualne.

Sylwetki finalistów prezentujemy przez trzy kolejne weekendy (1 i 2 czerwca, 8 i 9 czerwca, 15 i 16 czerwca) w audycjach "Radiowy Dom Kultury", "Magazyn Bardzo Kulturalny" i "Trójkowo, filmowo".
Rozstrzygnięcie konkursu i gala wręczenia nagród odbędą się 20 czerwca w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Galę poprowadzą Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński. Podczas uroczystości wystąpi zespół UL/KR.
W tym roku po raz drugi wręczony zostanie także Diament Trójki – nagroda za całokształt. W tym roku otrzyma ją Janusz Głowacki.

Zobacz więcej na temat: Talenty Trójki TEATR

Czytaj także

Znamy finalistów Talentów Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 11:02
Przez trzy tygodnie będziemy prezentować sylwetki finalistów Talentów Trójki, a 20 czerwca spotykamy się w studiu im. Agnieszki Osieckiej na uroczystej gali, podczas której poznamy laureatów konkursu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diament Trójki dla Janusza Głowackiego!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 14:21
W 2012 roku po raz pierwszy wręczona została nagroda specjalna Talentów Trójki - Diament Trójki. Po raz pierwszy otrzymała ją jedna z najznakomitszych polskich aktorek - Krystyna Janda. W tym roku przyznamy ją pisarzowi Januszowi Głowackiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talenty Trójki: Agata Wawryniuk i jej komiksowy świat

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 17:22
Scenografka i rysowniczka Agata Wawryniuk znalazła się w finałowej trójce artystów wybranych w kategorii Sztuki wizualne. Jak mówi sama o sobie, tworzy raczej powieści, niż typowe komiksy.
rozwiń zwiń