Wanda i Orzeł Biały, czyli Polacy w Ameryce Południowej

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 23:00
- O polskich emigrantach w Ameryce Południowej dość rzadko u nas w kraju się mówi, a trzeba by było tę wiedzę popularyzować. Oni odnoszą tam wielkie sukcesy, są bardzo cenieni - mówi Jarosław Fischbach, geograf i podróżnik.
Audio
  • Jarosław Fischbach, geograf, podróżnik o polskich emigrantach w Ameryce Południowej (Orzeł może)
  • Jarosław Fischbach, geograf, podróżnik o Polakach, którzy odnieśli sukces w Ameryce Południowej (Orzeł może)
Polonia na placu Niepodległości podczas wizyty prezydenta RP Lecha Wałęsy, Urugwaj, Montevideo, 23.02.1995.
Polonia na placu Niepodległości podczas wizyty prezydenta RP Lecha Wałęsy, Urugwaj, Montevideo, 23.02.1995.Foto: Fot.: PAP/Maciej Belina Brzozowski

Jarosław Fischbach, geograf od ponad 20 lat podróżuje po Ameryce Południowej i rozmawia z mieszkającymi tam rodakami. - Polacy migrowali tam już w ostatnim ćwierćwieczu XIX wieku, założyli wiele osad o tak swojsko brzmiących nazwach, jak Wanda czy Orzeł Biały - opowiada.

Rozmówca Joanny Mielewczyk podkreśla, że Polska jest wciąż bardzo bliska emigrantom, a on sam jest przez nich zawsze ciepło przyjmowany. Jeden z rodaków przyjmując go w swoim domu wskazał na słoik wypełniony ziemią z ojczyzny jako najcenniejszy dobytek.

Lata 20., lata 30. - jak Polacy zadawali szyku za granicą >>>

Od 2 maja do 4 czerwca Trójka i "Gazeta Wyborcza" prowadzą wielką akcję społeczną "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

 

Czytaj także

Dziś wielki finał akcji "Orzeł może" - słuchaj w Trójce i oglądaj na stronie!

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 16:51
Już ponad miesiąc radiowa Trójka i "Gazeta Wyborcza” w ramach akcji "Orzeł może" przekonują Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Dziś, na zakończenie kampanii, zapraszamy na koncert Kayah oraz pokaz kolekcji Agaty Uli Rzepniewskiej. Modelkami będą ambasadorki akcji, m.in.: Ania Rusowicz i Beata Ścibakówna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłsudski, Wałęsa, Jan Paweł II: z kogo jesteśmy dumni?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 22:02
- Ważnych postaci, które są w naszej pamięci, jest sporo. Pamiętamy raczej ich nazwiska niż czyny. O Tadeuszu Kościuszko niewiele umiemy powiedzieć, a to jedna z ciekawszych postaci historii nie tylko polskiej, ale i amerykańskiej, trochę też francuskiej – mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lata 20., lata 30. - jak Polacy zadawali szyku za granicą

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 17:04
Wśród emigrantów, którzy odnieśli sukcesy w latach 20. i 30., wszyscy do dziś pamiętają Polę Negri, gwiazdę kina niemego czy Jana Kiepurę, "króla tenorów”. Mało kto jednak słyszał o Antonim Cierplikowskim, wielkim kreatorze fryzur oraz o Sarze Lipskiej, projektantce.
rozwiń zwiń