Skoro "Orzeł może”, to przedszkolaki też!

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 16:37
Dzieci z ostródzkiego przedszkola "Pod dębami”, zainspirowane akcją "Orzeł może” przygotowały wielkiego, wyjątkowego ptaka, którego skrzydła składają się z odrysowanych, dziecięcych dłoni.
Audio
  • Eliza Lipka opowiada, jak dzieci tworzyły papierowego orła (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Dzieci z przedszkola w Ostródzie i wykonany przez nie orzeł
Dzieci z przedszkola w Ostródzie i wykonany przez nie orzeł Foto: Eliza Lipka

Pomysłodawczyni przedsięwzięcia i wychowawczyni z przedszkola, Eliza Lipka, przywiozła orła do naszej redakcji w Warszawie. Opowiedziała też, jak wyglądała praca nad nim. - Odrysowywanie rąk trwało trzy dni. Dzieci same malowały tło, łapki wycinałam ja, bo trzylatkom raczej byłoby trudno – śmiała się pani Eliza.

Wykonywanie papierowego orła okazało się też świetną okazją do rozmowy o godle i patriotyzmie. – Bo nawet z małymi dziećmi można o tym rozmawiać. Chciałam wytłumaczyć im, że to jest ich godło, że są Polakami. A przecież jak maluchy same coś zrobią, to zrozumieją lepiej ideę, która za tym stoi – dodała wychowawczyni ostródzkich przedszkolaków.

Zapraszamy do wysłuchania materiału, który przygotowała Joanna Mielewczyk.

Od 2 maja do 4 czerwca Trójka i "Gazeta Wyborcza" prowadzą wielką akcję społeczną "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

Zobacz więcej na temat: dzieci Orzeł może

Czytaj także

Lata 20., lata 30. - jak Polacy zadawali szyku za granicą

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 17:04
Wśród emigrantów, którzy odnieśli sukcesy w latach 20. i 30., wszyscy do dziś pamiętają Polę Negri, gwiazdę kina niemego czy Jana Kiepurę, "króla tenorów”. Mało kto jednak słyszał o Antonim Cierplikowskim, wielkim kreatorze fryzur oraz o Sarze Lipskiej, projektantce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wanda i Orzeł Biały, czyli Polacy w Ameryce Południowej

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 23:00
- O polskich emigrantach w Ameryce Południowej dość rzadko u nas w kraju się mówi, a trzeba by było tę wiedzę popularyzować. Oni odnoszą tam wielkie sukcesy, są bardzo cenieni - mówi Jarosław Fischbach, geograf i podróżnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak się myśli pozytywnie, można wszystko osiągać"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 18:28
- Myślę, że moja misja w Polsce to uświadomić ludziom, że mogą być mocniejsi, szczęśliwsi, że pozytywność nie znaczy, że muszą być tylko optymistyczni - mówi dr John Ryder, urodzony i mieszkający w Stanach naukowiec, Polak, mocno związany z Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bałdych: "made in Poland" ma swoją wartość

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 19:12
- Mój jazz ma wiele znamion muzyki poważnej, ale ma też elementy takich gatunków jak muzyka rockowa, filmowa czy polski folklor. To są dla mnie wielkie inspiracje, które świadczą o moich korzeniach, ale też o różnych horyzontach - mówi Adam Bałdych, skrzypek jazzowy.
rozwiń zwiń