Soczi przed olimpiadą. "Miasto zmienia się z tygodnia na tydzień"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 16:40
Ernest Zozuń i Michał Gąsiorowski spotkali w Soczi... Otylię Jędrzejczak, która studiuje na Rosyjskim Międzynarodowym Uniwersytecie Olimpijskim (RMUO). - Uczę się zarządzania jednostkami sportowymi. Będę mogła obserwować od kuchni organizację olimpiady - opowiada Jędrzejczak.
Audio
  • Jak zmieniało się Soczi w ostatnich latach? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Igrzyska w Soczi. Im drożej tym lepiej? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Soczi stanie się centrum hazardu w Rosji? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Sklepy z pamiątkami działają już pełną parą (Do południa/Trójka)
  • Otylia Jędrzejczak o Soczi: miasto zmienia się z tygodnia na tydzień (Do południa/Trójka)
  • Krasna Polana - arena Igrzysk w Soczi (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Soczi - najdłuższy kurort świata (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Michał Gąsiorowski, Otylia Jędrzejczak i Ernest Zozuń w Soczi
Michał Gąsiorowski, Otylia Jędrzejczak i Ernest Zozuń w SocziFoto: Polskie Radio

XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w rosyjskiej miejscowości Soczi w dniach 7 - 23 lutego 2014 roku. Konkurencje, oprócz Soczi, rozgrywane będą również w Krasnej Polanie. Będą to pierwsze zimowe igrzyska w Rosji. Soczi wygrało w drugiej turze głosowania, w pierwszej eliminując austriacki Salzburg. W finale rywalizacji w 2007 roku Soczi pokonało koreańskie P'yŏngch'ang.

Wówczas zaczęły się poważne zmiany w mieście. Przez ostatnie lata mieszkańcom Soczi odcinano  prąd i wodę, bo budowa obiektów olimpijskich miała pierwszeństwo. - Było ciężko, ale teraz będziemy świętować – mówi jedna z mieszkanek ciesząca się na zbliżającą olimpiadę. Inna ocenia, że przygotowania zniszczyły dawne miasto. Jak mówi z Soczi zniknęły wszystkie parki.

- Na organizację i przygotowania do igrzysk wydano już 50 mld dolarów. Budowa wielu obiektów wciąż trwa, więc kwota ta z pewnością wzrośnie - mówi Ernest Zozuń. Wśród obiektów w budowie jest m.in hotel w którym mają mieszkać Polacy w trakcie igrzysk.

Olimpiada w Soczi: propaganda sukcesu za wszelką cenę?

Na budowach w Soczi pracuje  20 tys robotników, w większości to obywatele byłych republik ZSRR,  Rosjanie na budowie pracować nie chcą. Aby nie dochodziło do opóźnień prezydent Putin ogłosił, że osoby pracujące przy organizacji olimpiady będą mogli świętować Nowy Rok... 17 marca w ostatnim dniu paraolimpiady.

Obecnie, aby przejechać z jednego końca miasta na drugi trzeba pokonać 147 km. To drugie pod względem długości miasto na świecie. Budowa drogi z Alder do Krasnej Polany, gdzie będą się odbywać zawody narciarskie i saneczkowe,  o długości 48 km pochłonęła 7,5 mld dolarów, co oznacza że kilometr drogi kosztował 157 mln dolarów. To najdroższa droga na świecie. Powstający stadion w Soczi będzie mógł pomieścić 40 tys. osób. - To unikalny obiekt, będziemy mogli na nim zorganizować także zawodu Formuły 1 - opowiada Konstantin Ernst, organizator ceremonii otwarcia. - W mieście powstało w związku z zawodami 160 hoteli przez co czarnomorski kurort coraz bardziej przypomina Las Vegas. Jak piszą gazety władze planują stworzenie w Soczi strefy hazardu, który w Rosji jest legalny tylko w wydzielonych miejscach - przypomina Michał Gąsiorowski.

Od 1 listopada działa już sklep, znajdujący się w centrum miasta,  z pamiątkami związanymi z olimpiadą. W nim do kupienia m.in. maskotki igrzysk: misiek, zając i leopard cieszące się uznaniem samego prezydenta Władimira Putina.

Soczi to największy rosyjski kurort założony w 1838 roku jako nadmorska forteca. Z czasem stała się jednym z najbardziej popularnych radzieckich, a obecnie rosyjskich miejscowości wypoczynkowych.

Czytaj także

Soczi 2014: Kamil Stoch z lotniczą szachownicą na kasku

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 15:03
Szachownica polskich Sił Powietrznych będzie zdobić kask Kamila Stocha podczas nadchodzących igrzysk olimpijskich w Soczi. Nasz najlepszy skoczek narciarski uzyskał zgodę Ministerstwa Obrony Narodowej na wykorzystanie lotniczego emblematu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olimpiada w Soczi: propaganda sukcesu za wszelką cenę?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 19:00
Soczi jeszcze niedawno było poradzieckim kurortem o zwartej budowie, żeby mogły powstać olimpijskie obiekty i nowe drogi trzeba było wyburzyć istniejące domy. Potrzebne grunty nacjonalizowano błyskawicznie, nie dając właścicielom możliwości zaskarżenia decyzji.
rozwiń zwiń