X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Srebrne Usta 2014 dla Elżbiety Bieńkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 11:03
Już po raz dziewiętnasty Trójka nagrodziła polityka, który zasłynął najbardziej niebanalną wypowiedzią. Tym razem tytuł przypadł Elżbiecie Bieńkowskiej.
Audio
W imieniu Elżbiety Bieńkowskiej nagrodę odebrała Małgorzata Kidawa-Błońska (na zdjęciu z Jarosławem Kalinowskim, Ryszardem Czarneckim i Januszem Piechocińskim)
W imieniu Elżbiety Bieńkowskiej nagrodę odebrała Małgorzata Kidawa-Błońska (na zdjęciu z Jarosławem Kalinowskim, Ryszardem Czarneckim i Januszem Piechocińskim) Foto: PAP/Leszek Szymański

W tym roku o tytuł "Srebrnoustych 2014" rywalizowało dziesięciu kandydatów: Elżbieta Bieńkowska, Ryszard Czarnecki, Jarosław Kaczyński, Jarosław Kalinowski, Prezydent RP Bronisław Komorowski, Leszek Miller, Tomasz Nałęcz, Janusz Piechociński, Jacek Rostowski i Donald Tusk.

- Cenię wszystkich, którzy mają dystans do siebie i poczucie humoru na swój temat - powiedziała wręczająca nagrody dyrektor Trójki Magda Jethon i… zbadała poczucie humoru obecnych na sali polityków.

W plebiscycie "Srebrne Usta 2014" bezapelacyjnie wygrała była wicepremier, europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Elżbieta Bieńkowska. Słuchaczom Trójki i internautom spodobała się jej wypowiedź z 20 stycznia ub.r.: "Pa­sa­że­rom to można tylko po­wie­dzieć jakby: sorry, mamy taki kli­mat, no nie­ste­ty". Nagrodę w jej imieniu odebrała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, która przyznała, że "poczucie humoru w każdym momencie życia jest bardzo potrzebne".

Posłuchaj wszystkich nominowanych wypowiedzi>>>

Na drugimi miejscu znalazł się wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński (PSL), a na trzecim poseł PSL do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski. Obaj politycy nagrody odebrali osobiście. Wszystkie nominowane wypowiedzi przypomnieliśmy w trakcie gali.

Specjalną nagrodę pocieszenia otrzymał też europoseł PiS Ryszard Czarnecki, który z wypowiedzią o służbach specjalnych zajął czwarte miejsce.

Wszystkie informacje na temat plebiscytu znaleźć można tu >>>

Rozdanie nagród "Srebrne Usta 2014" odbyło się 27 marca w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Uroczystość prowadzili Beata Michniewicz i Wojciech Zimiński, a uświetnił ją swoim występem Kabaret Jurki.

Laureaci
Laureaci plebiscyty otrzymali pamiątkowe statuetki (fot. W. Dorosz)

Srebrne Usta to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Został wymyślony w 1992 roku przez Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom. W myśl przysłowia "mowa jest srebrem, a milczenie złotem" zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt "Srebrne Usta".

Poprzednie edycje "Srebrnych Ust" >>>

W poprzednich edycjach zdobywcami "Srebrnych Ust" byli między innymi: Władysław Bartoszewski, Renata Beger, Zyta Gilowska, John Abraham Godson, Grzegorz Kołodko, Bronisław Komorowski, Janusz Korwin-Mikke, Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Waldemar Pawlak, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Marek Sawicki, Donald Tusk i Lech Wałęsa.

ei/asz

Czytaj także

Zakończyła się finałowa gala plebiscytu "Srebrne Usta"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 11:03
Już po raz dziewiętnasty Trójka nagrodziła polityka, który zasłynął z najbardziej niebanalnej wypowiedzi. Oto wszyscy nominowani.
rozwiń zwiń