X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wigilia Wielkanocna w radiowej Trójce

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 23:59
Wigilia Wielkanocna, choć oznacza czuwanie tuż przed nastaniem Świąt Zmartwychwstania, pozostaje tajemnicą...
Audio
  • Barbara Marcinik i jej goście o wigilii Wielkiejnocy (Trójka)
Do wspólnej zadumy w Wielką Sobotę zaprasza Barbara Marcinik
Do wspólnej zadumy w Wielką Sobotę zaprasza Barbara MarcinikFoto: Pixabay/kyasarin

W czasie świeckim to po prostu wieczór sobotni, po którym nastąpią dwa wolne od pracy dni. W czasie sakralnym natomiast stanowi trudny do opowiedzenia czas między Wielkim Tygodniem a Wielkanocą. I my, po raz kolejny, zadamy sobie pytanie: gdzie w tym czasie znajdował się Chrystus?

Pytań, jakie stawiamy sobie w ten wieczór, jest więcej i powracają one z roku na rok. I trudno je zarazem stawiać w przestrzeni świeckiej, jaką jest świeckie radio. Nie dla wszystkich są one bowiem ważne. Jeżeli jednak decydujemy się na podkreślanie szczególnego charakteru Triduum Paschalnego, jeżeli proponujemy w Wielki Piątek "muzykę ciszy", w Wielką Sobotę relacjonujemy wędrówki ze "święconką" do inscenizowanych w kościołach grobów Pańskich, konsekwentnie próbujemy uszanować ów czas oczekiwania.

Baźki zakwitły we wsi Dworzec  (fot.: Babcia Mirka od Sarenek) Baźki zakwitły we wsi Dworzec (fot. Babcia Mirka od Sarenek)

W tym roku polscy chrześcijanie obchodzą 1050-lecie chrztu przyjętego przez Mieszka I. To istotny kontekst Świąt Wielkanocnych. I my w tym roku symbolicznie zaprosiliśmy do wspólnego stołu nie tylko katolików. Symbolicznie, bo niekatolików reprezentował biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, teolog Marcin Hintz. Jest on zarazem jednym z trzech autorów książki, która ukazała się niedawno, pod tytułem "Na początku był Chrystus". Pozostałymi autorami są: biskup Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, teolog Jerzy Pańkowski oraz biskup Kościoła Rzymskokatolickiego, mediewista Grzegorz Ryś. To niezwykła książka, powstała z niełatwych rozmów przeprowadzonych z biskupami przez redaktorów: Janusza Poniewierskiego oraz Jakuba Dratha. Naszymi gośćmi byli także: pisarz Paweł Huelle i ojciec Wacław Oszajca.

Podkreślamy z roku na rok rolę tradycji i znów – za pomocą symbolu. Tradycyjnym miejscem spotkań wigilijnych (nie tylko w Wigilię Bożego Narodzenia) jest owo miejsce przy stole. Rolę studia radiowego minimalizujemy, korzystając z zaproszenia do domu przyjaciół Trójki w Sopocie – Iwony i Jaśka Pawłowskich.

***

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą przygotowali:

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz - wydawca.

Czytaj także

Nabiał i żółć. Dzieci wiedzą lepiej, czym jest Wielkanoc

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 14:00
Zielone jajka, gruby tata, strzelające guziki i pękający... "pętek" - to wszystko atrybuty dziecięcego wyobrażenia Wielkanocy. Z najmłodszymi o świętach rozmawiała Kasia Stoparczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkanoc w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 13:46
Świąteczna ramówka Programu 3 Polskiego Radia zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Na tegoroczną Wielkanoc dziennikarze z ul. Myśliwieckiej 3/5/7 przygotowali specjalne audycje publicystyczne, rozmowy ze znakomitymi gośćmi oraz dużo dobrej, nie tylko odświętnej muzyki.
rozwiń zwiń