X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielki poeta i skwer niezgody

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 09:21
Taras Szewczenko jest dla Ukraińców tym, kim dla Polaków Adam Mickiewicz. 4 lata temu w Lublinie powstał skwer jego imienia.
Skwer, o którym powiemy w reportażu, powstał w Lublinie przy ulicy Ruskiej, z inicjatywy Towarzystwa Ukraińskiego (na zdjęciu Nowy Ratusz w Lublinie)
Skwer, o którym powiemy w reportażu, powstał w Lublinie przy ulicy Ruskiej, z inicjatywy Towarzystwa Ukraińskiego (na zdjęciu Nowy Ratusz w Lublinie) Foto: Krzysztof Kosowski/CC BY-SA 3.0/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en/Wikimedia Commons

Dla jego rodaków powstanie takiego miejsca podkreśla to, jak ważną rolę w kontaktach z Ukrainą odgrywa Lublin. 9 marca bieżącego roku do ratusza wpłynął wniosek o zmianę nazwy skweru z Tarasa Szewczenki na skwer Sprawiedliwych Ukraińców.

Inicjator zmiany - Zdzisław Koguciuk przywołuje w uzasadnieniu fragmenty poematu "Hajdamacy", w którym ukraiński wieszcz opisuje m.in rzeź humańską z 1768 roku, w trakcie której zbuntowani kozacy i chłopi wymordowali 20 tysięcy Polaków i Żydów w tym kobiety i dzieci.

Według Koguciuka utwór Szewczenki gloryfikuje autorów rzezi w Humaniu i nawołuje do mordowania Polaków. Inicjator zmiany twierdzi, że poemat inspirowała zbrodnie żołnierzy UPA w czasie II wojny światowej.

***

Więcej na ten temat w reportażu "Skwer niezgody", autorstwa Mateusza Sadowskiego (Radio Lublin). Nadamy go w środę (8 czerwca) o godz. 18.15. 

Czytaj także

Taras Szewczenko – patron ukraińskich protestów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 06:03
– Wiersze Tarasa Szewczenki na Majdanie deklamują wszyscy, niezależnie od wykształcenia. Jest on dla Ukraińców zjawiskiem absolutnie uniwersalnym, gdy trzeba odpowiedzieć na najważniejsze pytania – mówił w Dwójce Mirosław Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodzinowy toast za Tarasa Szewczenkę

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 21:40
W "Wybieram Dwójkę" opowiedzieliśmy o obchodach 200. rocznicy urodzin ukraińskiego wieszcza, które odbyły się pod pomnikiem poety na Skwerze Szewczenki w Warszawie.
rozwiń zwiń