X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wigilia Wielkanocna. Spotkanie przy symbolicznym stole

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 00:00
To trudny do ogarnięcia czas pomiędzy Wielkim Tygodniem a Niedzielą Zmartwychwstania, zatem już nie Wielka Sobota, a jeszcze nie Wielkanocna Niedziela.
Audio
  • Wigilia Wielkanocna. Spotkanie przy symbolicznym stole (Wigilia Wielkanocna w Trójce)
Jan A.P. Kaczmarek i Baszka Marcinik
Jan A.P. Kaczmarek i Baszka Marcinik Foto: Sylwia Héjj

Inna nazwa tego osłoniętego tajemnicą czasu - Wigilia Paschalna - najlepiej oddaje istotę Przejścia. Słowa jednak w zasadzie są tu bezradne, a mimo to tego szczególnego wieczoru staramy się rozmawiać; muzyki zresztą adekwatnej nie ma. W świątyniach między 20.00 a północą odprawiana jest liturgia Wigilii Paschalnej. Rozpoczynana później, łączy się z Rezurekcją.

Jeżeli w tym czasie słucha ktoś radia, słucha go także w szczególnych okolicznościach. My, decydując się na przywoływanie tradycji, pamiętamy o tych, dla których nie ma ona religijnego znaczenia. Wszyscy jednak (na swój sposób) świętują. Od lat staramy się o to, by i u nas panował nastrój odświętny, a więc unikamy rygoru studia. Spotykamy się w przestrzeniach prywatnych. Tam powstaje większa część nagrań. Tak i w tym roku. Jednym z atrybutów tradycji jest stół. Od niego zaczęła się historia Męki Pańskiej - Ostatnia Wieczerza, przy nim spotykamy się w Niedzielę Wielkanocną, by spożywać długie świąteczne śniadanie. W Wielką Sobotę gromadzimy się przy stołach ze święconką. I my spotykamy się przy symbolicznym stole. "Nasz" stół znajduje się u sopockich przyjaciół Trójki. Znad niego widać morze, a ono stanowi symbol otwarcia i nadziei.

Wieczór Wigilii Wielkanocnej, podobnie jak w ubiegłym roku, otwiera wiersz Czesława Miłosza "Piosenka o końcu świata", przeczytany przez Wojciecha Malajkata. I wiersz ten ma swoją symboliczną wymowę, jeżeli weźmiemy pod uwagę panujące nastroje, nie tylko u nas. I może on mieć moc uzdrawiającą.

Przy naszym stole zasiedli w tym roku: gospodarz domu - Jaśko Pawłowski, ksiądz doktor Krzysztof Niedałtowski - duszpasterz Środowisk Twórczych Gdańska oraz młody poeta - Tadeusz Dąbrowski.

Istotą każdego święta jest powtarzalność. To, co ponawiane każdego roku, zanurzone jest jednak w "tu i teraz", a więc powtarzalnemu towarzyszy zmienne. O co w tym roku pytamy - proszę posłuchać.

Tuż przed Świętami odwiedził nas przy Myśliwieckiej Jan A.P. Kaczmarek, którego poprosiliśmy o udostępnienie jednej z części jego nowego dzieła, pod tytułem "Emigra. Symfonia bez końca". Kompozytor bywał już u nas świątecznym gościem. Jego wizyta i jego muzyka stanowi więc także element naszej Trójkowej tradycji.

***

Tytuł audycji: Wigilia Wielkanocna
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca:
Sylwia Héjj
Data emisji:
15.04.2017
Godzina emisji:
22.05