XVII Festiwal "Dwa Teatry" na półmetku

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 22:00
Po raz siedemnasty spotykamy się w Sopocie na jedynym wspólnym festiwalu Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, by świętować i prezentować to, co stanowi istotę mediów publicznych.
Fragment plakatu promującego Festiwal Dwa Teatry 2017
Fragment plakatu promującego Festiwal "Dwa Teatry" 2017Foto: materiały prasowe

Oba teatry: radiowy i telewizyjny, choć współtworzą największy polski teatr, trwają nade wszystko dzięki determinacji ludzi obu teatrów. Realizacja słuchowisk i spektakli to nie jest wyłącznie wypełnianie zadań statutowych czy wykonywanie zawodów artystycznych. A z czego owa determinacja wynika? Spróbujemy po raz kolejny odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Dalsze pytania dotyczą meritum. Co stanowi o nowoczesności przekazu radiowego i telewizyjnego? Jaki jest zakres tematyczny prezentowanych w konkursie spektakli i słuchowisk? Czy twórcy podlegają presji? Jeżeli tak, to jakiej? I, wreszcie, co wynika z mapy teatralnej, która rysuje się podczas festiwalu? Jaki był rok ubiegły w teatrze radiowym, jakie szanse na wzbogacenie repertuaru ma teatr telewizyjny?

To wydanie "Klubu Trójki" nadajemy ze studia festiwalowego na Dwóch Teatrach. Nasze, Trójkowe - zawsze w pobliżu państwowej Galerii Sztuki, której patronujemy od lat. Tu odbywają się oblegane przez publiczność festiwalową spotkania z aktorami. Tu otwarta właśnie została wystawa prac plastycznych Jana Kantego Pawluśkiewicza, pt. "Voyage".

Swój udział w dyskusji pierwsi potwierdzili: Tomasz Man, juror "sekcji" telewizyjnej, Romuald Wicza-Pokojski, juror  konkursu słuchowisk dla dzieci oraz reżyser dźwięku Teatru Polskiego Radia - Andrzej Brzoska. Liczymy także na reprezentację jury konkursu radiowego. Cieszylibyśmy się, gdyby gościem niespodzianką zechciał być któryś z aktorów obecnych na festiwalu.

Zapraszamy do słuchania "Klubu Trójki", który zostanie wyemitowany we wtorek (20.06) w godzinach 21.05-22.00. Audycję poprowadzi Barbara Marcinik.

Zobacz więcej na temat: Barbara Marcinik Dwa Teatry