X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wigilijna fantazja 2019

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 00:03
Ćwierć wieku minęło od momentu, w którym po raz pierwszy zaprosiliśmy wszystkich słuchających nas mimo Wigilii Bożego Narodzenia lub właśnie z powodu Wigilii.
Audio
  • Na wspólny wigilijny wieczór zaprasza Barbara Marcinik i jej goście, cz. 1 (Trójka)
  • Na wspólny wigilijny wieczór zaprasza Barbara Marcinik i jej goście, cz. 2 (Trójka)
Stroik z motywami kaszubskimi
Stroik z motywami kaszubskimiFoto: Wojciech Dorosz/PR

Polskie Wigilie są wyjątkowe i choć wydaje nam się niekiedy, że wyjątkowi jesteśmy generalnie, to nasze Wigilie rzeczywiście nie mają sobie równych. Szczególna więc odpowiedzialność spoczywa na gospodarzach wieczorów poprzedzających te święta. Dodatkowo ów czas oczekiwania w Trójce jest czasem godzenia: tego, co sakralne, z tym, co świeckie, tradycyjnego z nowoczesnym, prywatnego z publicznym, radosnego ze smutnym. Pamiętamy bowiem, że nie każdy nasz gość po drugiej stronie przeżywa ten czas w religijnym natchnieniu i nie każdy zasiadł do suto zastawionego stołu w rodzinnym gronie.

Stroik z motywami kaszubskimi Stroik z motywami kaszubskimi (fot. Wojciech Dorosz)

Próbujemy jednak kolejny raz!

Od lat przygotowujemy symboliczny stół, pod choinką układamy prezenty, wyobrażamy sobie, że za oknem jest biało i że również symbolicznie wędrujemy, jak ewangeliczna Rodzina. Nasi goście są naszymi dobrymi znajomymi, niektórzy – przyjaciółmi, bo tylko w takim gronie jesteśmy w stanie wyczarować świąteczny nastrój i próbować uruchomić wyobraźnię.

Symboliczny stół to w istocie kilka stołów, ustawionych w różnych miejscach Polski, zazwyczaj na dwóch jej krańcach, w kontrastujących ze sobą pejzażach, a pomiędzy nimi jeszcze stół centralny – w Trójkowym studiu.

Owe wigilijne stoły przywołują wspomnienia, ale inspirują także do snucia rozmaitych fantazji. O ich ujawnienie prosimy naszych gości.

Stroik z motywami kaszubskimi (fot. Wojciech Dorosz) Stroik z motywami kaszubskimi (fot. Wojciech Dorosz)

Przy stole z widokiem na morze spotkamy się w tym roku z: księdzem doktorem Krzysztofem Niedałtowskim – duszpasterzem środowisk twórczych Gdańska (po raz pierwszy w tych okolicznościach, do tej pory towarzyszył nam przed Wielkanocą), doktorem nauk technicznych Tadeuszem Iwanowskim oraz pedagogiem, zajmującym się prowadzeniem pensjonatu oraz restauracji – Jaśkiem Pawłowskim. Panowie mają swoje korzenie w różnych stronach dawnej Polski i ów fakt sprawia, że do Gdańska ich rodziny "przywiozły" różne zwyczaje świąteczne. Księdza Krzysztofa poprosiliśmy, by zechciał zaproponować przesłanie na Boże Narodzenie 2019.

Stoły z górami w perspektywie to stoły krakowskie i przy nich zasiądą nasi goście od lat: pani Ania Dymna oraz Wojtek Bono-Bonowicz. Pani Ania tradycyjnie czas wigilijny spędza w rodzinnym gronie oraz – w części drugiej – z podopiecznymi pewnej fundacji, o której opowie. Wojtek Bono dzieli się zazwyczaj z nami myślami księdza Józefa Tischnera.

dfsfsf Janusz Kukuła, Barbara Marcinik i Krzysztof Gosztyła (fot. Wojciech Dorosz)

Przy Trójkowym stole wreszcie udało się zgromadzić (spotkań było kilka i oczywiście zostały one zarejestrowane): Elę Walendzik, Marka Niedźwieckiego i Piotra Stelmacha, ale także pana Piotra Fronczewskiego, który pod choinką zostawił fragmenty czytanej przez siebie "Akademii Pana Kleksa" oraz panów Krzysztofa Gosztyłę i Janusza Kukułę, którzy przybyli z prezentem w postaci wydanego właśnie na płycie "Pana Tadeusza". Przy okazji więc będziemy również obchodzić urodziny i imieniny Adama!

nnnn Barbara Marcinik, Piotr Stelmach, Marek Niedźwiecki i Elżbieta Walendzik (fot. Wojciech Dorosz)

Trójkowych przyjaciół prosiliśmy też o pozostawienie dźwiękowych prezentów pod choinką i – jak od lat – będziemy je spod drzewka wydobywać losowo, łącząc je w pary.

Piotr Fronczewski i Barbara Marcinik Piotr Fronczewski i Barbara Marcinik

Po stronie tradycji pozostaną, niezależnie od okoliczności, kolędy.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Wigilijna fantazja 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 24.12.2019 
Godzina emisji: 20.00


Czytaj także

Dla dorosłych i dla dzieci... Bis!

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 13:33
Tym razem tę historyczną Trójkową formułkę wygłaszał pan Piotr Fronczewski i w Mikołajki czytał fragmenty "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy.
rozwiń zwiń