Unia i Wielka Brytania cztery lata po rozwodzie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 13:47
Gdy 23 czerwca 2017 roku Big Ben wybił godzinę 22.00 wiadomo było, że decyzja została podjęta. Większość Europy miała nadzieje, że wszystko zostanie po staremu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Ivan Marc

Sondaże mówiły o lekkiej przewadze zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w Unii, ale najważniejszy sondaż w sprawie, jakim było brytyjskie referendum, przyniósł całkiem inne wyniki.

4 lata temu Brytyjczycy zadecydowali, że nie chcą już być dłużej we Wspólnocie. Jak wygląda Wielka Brytania bez Unii i Unia bez Wielkiej Brytanii w 4 lata po rozwodzie ? Porozmawiamy o tym z dr. Krzysztofem Winklerem Grupy Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych Britannia.

***

Do słuchania audycji "3 strony świata" we wtorek (23 czerwca) o godz. 16.45 zaprasza Ernest Zozuń.

Zobacz więcej na temat: Ernest Zozuń

Czytaj także

Ekspert PISM: stosunki międzykoreańskie są ofiarą impasu w dialogu z USA

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 17:00
– Na to się zanosiło od dłuższego czasu po nieudanym szczycie w Hanoi. Już wtedy Korea Północna stopniowo sygnalizowała, że problemy są raczej nie do przeskoczenia. Nie udało im się doprowadzić do złagodzenia sankcji USA i zaczęli o to obwiniać Koreę Południową – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt chińsko-indyjski w Kaszmirze. Kolejna odsłona

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 17:00
– To jest symbol generalnego konfliktu chińsko-indyjskiego. Trzeba to obserwować i rozumieć w sensie geopolitycznym. W ostatnich latach obserwujemy negatywny trend w relacjach między tymi państwami. Napięcie jest w związku z tym coraz większe i te ostatnie zajścia można w tym kontekście rozumieć jako sygnał Chin, by nie czuły się zbyt pewnie, by nie zbliżały się za bardzo z USA, bo Pekin ma narzędzia, którymi mogą zaszkodzić Indiom. Chodzi tu o bycie liderem w Azji Południowej, gdzie Indie były niekwestionowanym hegemonem. Od kilku lat Chiny wkraczają w te miejsca i rządowi w New Dehli się to nie podoba – mówi Patryk Kugiel z PISM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityczna dominacja w Serbii. Jak ją zbudowano i co przyniesie?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 17:00
– Zachodowi zależy na tym, żeby w Serbii był ktoś, kto będzie kontrolował sytuację, kto będzie pragnął rozwijać współpracę z sąsiadami i Vuczić właśnie takim politykiem jest – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marko Babić, komentując wyniki wyborów parlamentarnych w Serbii.
rozwiń zwiń