Wygrać z rakiem. Dlaczego wciąż bagatelizujemy badania? - POSŁUCHAJ

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 16:34
Rak piersi nie boli, rak szyjki macicy też nie. Jak się przed nimi bronić? Jedynym sposobem są regularne badania, które mogą uratować życie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

"Ma Pani raka szyjki macicy." Co roku ponad dwa tysiące kobiet w Polsce słyszy taką diagnozę, średnio 5 kobiet dziennie. Ponad połowa z nich umiera, ponieważ nowotwór wykryto zbyt późno. Nadal bardzo niewiele kobiet wie, że za raka szyjki macicy w blisko 100 procentach odpowiedzialny jest wirus HPV (brodawczaka ludzkiego), a nie uwarunkowania genetyczne. Za to odkrycie 10 lat temu przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.


Posłuchaj
12:17 2020_10_13 14_15_01_PR3_Reportaz.mp3 Musimy tylko chcieć? (Reportaż/Trójka)

– Okres od zakażenia do rozwoju raka szyjki macicy to są dekady, wydaje się że bardzo rzadko mniej niż 10-15 lat. Stąd cytologia służy głównie do wykrywania stanów przedrakowych – mówi profesor Andrzej Nowakowski z Zakładu Profilaktyki Nowotworów w Narodowym Instytucie Onkologii.

Ida Karpińska wygrała walkę z rakiem szyjki macicy tylko dlatego, że regularnie, co roku robiła badanie cytologiczne. Jej zdaniem to taki mały prezent życia. Inna z bohaterek reportażu jest już po operacji piersi. Od 3 lat z niepokojem obserwuje, czy nie ma przerzutów, ale u ginekologa była 20 lat temu, 5 lat po urodzeniu ostatniego dziecka.

Kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia – rak piersi, rak szyjki macicy/YouTube Ministerstwo Zdrowia


– Pacjentkę, która przychodzi zaawansowanym rakiem szyjki macicy zawsze pytam o to, kiedy była ostatnio na badaniach profilaktycznych. Jeśli dawno, to niestety wskazuje, że sytuacja mogła być zupełnie inna, gdyby kobieta pamiętała o tych regularnych badaniach – mówi profesor Andrzej Nowakowski.

– Im wiek bardziej zaawansowany, tym trudniej przekonać kobiety do regularnych badań. Tymczasem aż 40 procent zachorowań na inwazyjnego raka szyjki macicy dotyczy kobiet powyżej 60 roku życia. To jest największa grupa ryzyka. Dlatego zależy nam na tym, aby te panie, często już na emeryturze, z profilaktycznych badań cytologicznych regularnie korzystały – tłumaczy prof. Nowakowski.

Rak szyjki macicy/YouTube Wielkopolskie Centrum Onkologii


***

Reportaż "Musimy tylko chcieć?"
Autor: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 13.10.2020
Godzina emisji: 14.15

pr

Czytaj także

Walczyć o każdy dzień

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 19:00
Na początku sierpnia w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie spotkali się rodzice dzieci chorych na DIPG (glejaka pnia mózgu), by wspólnie zastanowić się, czy nie warto powołać fundacji pomagającej rodzicom dzieci dotkniętych tą chorobą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy badam się regularnie?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 13:13
Agencja Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała negatywną opinię dotyczącą pomysłu badań profilaktycznych wśród warszawskich siedemdziesięcio- i osiemdziesięciolatków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak to nie wyrok. To diagnoza. Posłuchaj reportażu Trójki

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 18:30
Monika zachorowała na raka jelita grubego. Choroba była dla niej ogromnym zaskoczeniem. Podjęła leczenie, po operacji i chemioterapii udało jej się pokonać chorobę.
rozwiń zwiń