Krzysztof Krawczyk (1946-2021). Muzyka i wspomnienia w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 00:00
Był jednym z najbardziej znanych polskich wokalistów. Jego kariera artystyczna trwała ponad 50 lat, a popularność wyznaczały tysiące kilometrów przebytych w Europie i na świecie tras koncertowych oraz wielka liczba nagród i wyróżnień. Tak w Programie 3 Polskiego Radia wspominaliśmy Krzysztofa Krawczyka. 
Krzysztof Krawczyk
Krzysztof KrawczykFoto: PAP/Krzysztof Świderski

W 40. rocznicę śmierci Krzysztofa Klenczona w portalu polskieradio24.pl pojawi się specjalny serwis poświęcony artyście. Polskie Radio uruchamia również muzyczne kanały tematyczne poświęcone twórczości Krzysztofa Klenczona oraz zmarłego w poniedziałek Krzysztofa Krawczyka. O projekcie w środę 7 kwietnia w paśmie "Trójka do trzeciej" opowiedzieli Piotr Wawrowski i Krzysztof Czaja z portalu polskieradio24.pl.


Posłuchaj
05:03 2021_04_07 12_34_34_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 K. Klenczon i K. Krawczyk – specjalne kanały muzyczne i serwis specjalny Polskiego Radia (Trójka do trzeciej)

 

W Trójce przez cały wtorek Krzysztofa Krawczyka wspominali przyjaciele i współpracownicy.

POSŁUCHAJ KANAŁU "Piosenki Krzysztofa Krawczyka" https://moje.polskieradio.pl/#/83?gsid=70

– Krzysztof był rodzajem fenomenu: miał bardzo szeroki repertuar, potrafił wszystko zaśpiewać i nie miał problemu z żadnym stylem. W jednej chwili był bluesmanem, a w następnej – Stevie Wonderem. I to było fenomenalne – mówi Marian Lichtman, który w porannym paśmie "Pora na Trójkę" opowiadał o Krzysztofie Krawczyku. W latach 1963-1976 obaj współtworzyli zespół Trubadurzy. – Powiedziałem o nim kiedyś, że w Trubadurach był Johnem Lennonem. Bo myśmy byli jak polscy Beatlesi, tak o nas mówiono – dodał.


Posłuchaj
04:59 TROJKA Pora na Trojke 2021_04_06 07-48-53.mp3 "Byliśmy polskim Beatlesami" - Marian Lichtman wspomina Krzysztofa Krawczyka (Pora na Trójkę)

 

Muzyka zmarłego charyzmatycznego wokalisty w nieoczywistych utworach towarzyszyła słuchaczom Trójki przez cały dzień.

W "Trójce do trzeciej" rozmawialiśmy z Korneliuszem Pacudą o sukcesach Krzysztofa Krawczyka w muzyce country.


Posłuchaj
09:35 Trojka do trzeciej Korneliusz Pacuda Krzysztof Krawczyk 2021_04_06-14-20-20.mp3 Czy Krzysztof Krawczyk mógł zostać gwiazdą country? (Trójka do trzeciej)

 

Z kolei w audycji "W tonacji Trójki" po godzinie 18.05 Aleksandra Kaczkowska przedstawiła muzyczne wspomnienie Krzysztofa Krawczyka.


Posłuchaj
52:47 2021_04_06 18_05_38_PR3_W_tonacji_Trojki.mp3 Muzyczna podróż po twórczości Krzysztof Krawczyka (W tonacji Trójki)

 


Posłuchaj
01:25 PR3_MPLS 2021_04_05-18-00-26.mp3 Nie żyje Krzysztof Krawczyk (Serwis informacyjny Trójki)

 


Posłuchaj
04:05 Zapraszamy do Trojki Krzysztof Krawczyk 2021_04_06-17-15-56 .mp3 Przyjaciele, sąsiedzi i mieszkańcy Łodzi wspominają Krzysztofa Krawczyka (Zapraszamy do Trójki)

 

O śmierci legendy polskiej piosenki – Krzysztofa Krawczyka – poinformował na Facebooku Andrzej Kosmala – wieloletni manager i przyjaciel artysty. W poniedziałek po południu zamieścił wpis: "Zmarł Krzysztof Krawczyk R.I.P.". Tę informację potwierdziła również wdowa po artyście – Ewa Krawczyk. Piosenkarz zmarł na COVID-19.


Zmarł KRZYSZTOF KRAWCZYK R.I.P.

Opublikowany przez Andrzeja Kosmalę Poniedziałek, 5 kwietnia 2021

Kilka dni wcześniej artysta udostępnił na Facebooku komunikat, że trafił do szpitala. "Kochani! Niestety i mnie dopadł COVID. Jestem w szpitalu. Muszę podjąć walkę, jeszcze jedną w moim życiu walkę! Nie wiem, jak będzie z moją Ewą, która jeszcze nie ma wyniku, ale jest na kwarantannie w domu" – napisał.

W Wielką Sobotę 3 kwietnia Krzysztof Krawczyk poinformował na facebookowym profilu, że wrócił do domu ze szpitala. "Kochani! Jestem w domu! Do mojej sypialni wpadają 2 promyki słońca: wiosenny przez okno i Ewunia przez drzwi. Dziękuję za modlitwę i życzenia! Zdrowia wszystkim życzę, nie dajmy się wirusowi!".

Kochani! Jestem w domu! Do mojej sypialni wpadają 2 promyki słońca: wiosenny przez okno i Ewunia przez drzwi.Dziękuję za modlitwę i życzenia! Zdrowia wszystkim życzę,nie dajmy się wirusowi!

Opublikowany przez Krzysztof Krawczyk Sobota, 3 kwietnia 2021

Kariera artystyczna

Krzysztof Krawczyk był jednym z najbardziej znanych polskich wokalistów. Urodził się 8 września 1946 r. w Katowicach. Jego kariera artystyczna trwała ponad 50 lat. Jego popularność wyznaczają tysiące kilometrów przebytych w Europie i na świecie tras koncertowych oraz wielka liczba nagród i wyróżnień. Należał do najczęściej występujących polskich piosenkarzy.

Wylansował wiele przebojów. W swojej karierze śpiewał i nagrywał płyty z różnorodną muzyką, od popu poprzez rhythm & bluesa, swing, soul, jazz, rock and rolla, country, tango, kolędy, piosenki i pieśni religijne aż po dance, folk, funky, reggae, muzykę cygańską i biesiadną.


Posłuchaj
00:26 K. Krawczyk.mp3 Krzysztof Krawczyk w jednej z rozmów z Programem 1 Polskiego Radia mówił o swojej obecności w mediach na początku swojej kariery artystycznej i obecnie (IAR)

Początki i wielkie przeboje

Debiutował w 1963 roku w zespole Trubadurzy, z którym pracował do 1976 roku. Była to, obok Czerwonych Gitar, kultowa grupa tamtego okresu. Krzysztof Krawczyk śpiewał razem z nią największe przeboje: "Znamy się tylko z widzenia", "Krajobrazy", "Byłaś tu", "Kim jesteś" i "Ej, Sobótka, Sobótka". Z Trubadurami nagrał 9 płyt, kolejne 100 jako wykonawca solowy. Samodzielną karierę rozpoczął w 1971 r.

https://youtu.be/6zgML5I6bgA

Opublikowany przez Krzysztof Krawczyk Poniedziałek, 5 kwietnia 2021

W 1976 r. otrzymał trzy nagrody na Festiwalu w Sopocie: Dziennikarzy, Publiczności i Głosu Wybrzeża, rok później nagrodę na Festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii oraz podpisał kontrakt z zachodnioniemiecką firmą płytową Polydor.

W 1978 r. nagrał swoje wielkie przeboje: "Jak minął dzień", "Byle było tak", "Pamiętam Ciebie z tamtych lat". Wygrał też Festiwal w Opolu piosenką "Pogrążona we śnie Natalia".

Tournée dla Polonii amerykańskiej

W 1980 r. wyjechał do USA na tournée dla Polonii amerykańskiej i tam podjął decyzję o pozostaniu za oceanem. Mieszkał tam pięć lat. Z amerykańskim zespołem Krystof Orchestra występował w ekskluzywnych klubach na terenie całych Stanów, a szczególnie w Las Vegas.

Po powrocie do kraju nagrywał nowe przeboje i uczestniczył w kilku recitalach telewizyjnych. Po wypadku samochodowym, który na kilka lat wykluczył go z pracy zawodowej, ponownie wyjechał do USA. Po powrocie do kraju nagrał płytę "Gdy nam śpiewał Elvis Presley", która osiągnęła status platynowej.

Najbardziej popularny polski piosenkarz

W 2000 r. śpiewał przed Ojcem Świętym na placu św. Piotra podczas Pielgrzymki Narodowej i wręczył Janowi Pawłowi II Złotą Płytę z nagraniem "Ojcu Świętemu śpiewajmy". Według sondażu przeprowadzonego przez OBOP był wówczas najpopularniejszym polskim piosenkarzem. Kolejne lata to recitale Krzysztofa Krawczyka z innymi piosenkarzami oraz nagrywanie kolejnych płyt.

W 2008 r. podczas Festiwalu Top Trendy w Sopocie obchodzono 45-lecie jego drogi artystycznej.

(jbt/kr)


Czytaj także

Zmarł Zygmunt Malanowicz. Aktor znany m.in. z filmu "Nóż w wodzie" miał 83 lata

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 16:22
W wieku 83 lat zmarł Zygmunt Malanowicz, aktor, reżyser, scenarzysta. O śmierci artysty poinformował Teatr Nowy w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Może gdybyśmy dłużej siedzieli, nie doszłoby do wypadku". Krawczyk wspomina Klenczona

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 05:00
Zaśpiewali razem na charytatywnym koncercie, który dla jednego z nich okazał się ostatnim występem w życiu. Ten drugi uczcił zmarłego przyjaciela, śpiewając podczas ceremonii pogrzebowej. Krzysztof Klenczon i Krzysztof Krawczyk, dwaj herosi polskiej piosenki, zmarli w odstępie niemal dokładnie 40 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był autentyczny, jego sztuka była samą prawdą". Krzysztof Krawczyk we wspomnieniach artystów

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 21:00
- Jeżeli można o kimkolwiek mówić, że jest spełnionym artystą, to jest wielka nieuprzejmość. Artysta nigdy nie jest spełniony. Krzysiek był przede wszystkim prawdziwym artystą. Jego sztuka polegała na jego trzewiach. To nie było udawane, nie było żadnego makijażu. To była sama prawda - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Poznakowski, muzyk, kompozytor, były członek zespołu Trubadurzy. Postać Krzysztofa Krawczyka wspominał również Wojciech Gąssowski. 
rozwiń zwiń