30 najlepszych piosenek U2

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 12:00
Piotr Metz w porannym "Zapraszamy do Trójki" prezentował historie piosenek najpopularniejszej irlandzkiej grupy.
Audio
Bono podczas koncertu U2 w Norwegii w 1983 roku
Bono podczas koncertu U2 w Norwegii w 1983 rokuFoto: Helge Øverås/Wikipedia/CC

Wraz z Nowym Rokiem do trójkowych poranków powrócił muzyczny cykl historyczny. Po zaprezentowaniu przed rokiem niemalże wszystkich nagrań grupy The Beatles, tym razem Piotr Metz sięgnął po piosenki z płyt irlandzkiej grupy U2 .

- Drapaliśmy się po głowie jak ugryźć taki zespół, jak U2. Prezentacja wszystkich nagrań wydaje się być dyskusyjna. Postanowiliśmy więc odbić piłeczkę w stronę grupy. Wydali dwie składanki, gdzie sami wybrali to, co uważają za najważniejsze w ich karierze. To jest łącznie 30 utworów. 31. wybiorą słuchacze Trójki spośród tych, których zespół nie uwzględnił w swojej trzydziestce - zapowiadał muzyczny dziennikarz Trójki.

W pierwszym tygodniu cyklu mogliśmy wysłuchać historii następujących piosenek:

3.01 - "I Will Follow" - to pierwszy utwór z wydanej w 1980 roku debiutanckiej płyty U2 "Boy"

4.01 - "New Year's Day" - utwór z wydanej w 1983 roku płyty "War" był pierwszym singlem U2, który dotarł do pierwszej 10. brytyjskiej listy przebojów UK Charts. W Polsce piosenka cieszy się szczególną popularnością, gdyż porusza temat ruchu Solidarności.

5.01 - "Pride (In The Name of Love)" - piosenka pochodzi z wydanej w 1984 roku płyty "The Unforgettable Fire". Tekst utworu traktuje m.in. o zabójstwie Martina Lutera Kinga.

6.01 - "Sunday Bloody Sunday" - utwór z wydanej w 1983 roku płyty "War". Piosenka odnosi się do wydarzeń tzw. Krwawej Niedzieli z 30 stycznia 1972 roku, kiedy w Derry w Irlandii Północnej starli się żołnierze z brytyjskiego 1. Regimentu Spadochroniarzy z uczestnikami pokojowego marszu protestacyjnego przeciwko prawu umożliwiającemu internowanie każdego Irlandczyka podejrzanego o terroryzm oraz przeciwko zakazowi organizowania demonstracji i zgromadzeń publicznych. Dziś utwór U2 uznawany jest za jeden z najważniejszych antywojennych protest songów w historii muzyki.

Aby wysłuchać historii poszczególnych piosenek opowiadanych przez muzyków grupy U2 wystarczy kliknąć w odpowiednie ikony dźwięku w boksie "Posłuchaj" .

Czytaj także

Dzień z Bono i U2 na antenie Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 11:53
10 maja Bono, wokalista i centralna postać U2, kończy 50 lat. Z tej okazji poniedziałek na antenie Programu III Polskiego Radia upłynie pod znakiem muzyki tego najsłynniejszego irlandzkiego zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bono: miliony płyt i 50 lat na karku

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 11:19
Bono, jeden z najbardziej rozpoznawanych artystów na świecie, obchodzi dzisiaj 50 urodziny. Artysta znany przede wszystkim jako wokalista rockowej grupy U2, angażuje się również w działalność społeczną.
rozwiń zwiń