Bajki, których nie zmienił XXI wiek

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 07:00
Bolek i Lolek, Reksio, Lis Leon, Gąska Balbinka, Marceli Szpak czy Baltazar Gąbka - te wszystkie postaci powstały w jednym miejscu - Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
Audio
  • Reporter Trójki, Marcin Gutowski odwiedził Studnio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Najpopularniejsze polskie kreskówki tworzone są w bielskiej wytwórni od ponad 60 lat.  To wyjątkowe miejsce odwiedził reporter Trójki.

Pracownicy studia wspominają, ile czasu trwało kiedyś wyprodukowanie 10-minutowego odcinka filmu rysunkowego. Nowe technologie ułatwiły proces produkcji, ale jedno pozostało niezmienne - w kreskówce wszystko zaczyna się od rysunku, który tworzy człowiek. I to się nie zmieni - mówią bohaterowie materiału Marcina Gutowskiego.

Pomnik urwisów

Tymczasem w Bielsku-Białej stanął pomnik Bolka i Lolka - bohaterów kreskówki, którą obejrzało na świecie blisko miliard osób.

Autorem pomysłu na bajkę o dwóch urwisach był Władysław Nehrebecki. Inspiracji dostarczali mu jego dwaj synowie. Ten polski serial animowany ma ponad 150 odcinków, które kręcono 23 lata. W 1973 roku na życzenie widzów do chłopców dołączyła Tola.

Aby wysłuchać materiału należy kliknąć i ikonę głośnika w okienku "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

 

rk

Zobacz więcej na temat: bajki Bielsko-Biała

Czytaj także

Pora na dobranoc

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 10:06
Wielu z nas niechętnie wraca wspomnieniami do szarych czasów PRL-u. Jednak istnieją pewne jego aspekty, które chętnie przywołują w pamięci nawet jego zagorzali przeciwnicy – mianowicie dobranocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W świecie bajek

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 20:04
Gdyby to, co powstaje w amerykańskich kreskówkach przenieść na grunt polski, to byłaby chyba totalna klapa. My nie potrafimy śmiać się z takich absurdalnych rzeczy – mówi Bartosz Sztybor, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń