Oscary 2013: Jan A. P. Kaczmarek zdradza, jak głosował

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 11:30
- Nominacje są wyróżnieniem, które czasami trzeba przyjąć jako koniec przygody. Są przecież filmy znakomite, które dochodzą do nominacji, a nagrody uciekają im sprzed nosa - mówił Jan A. P. Kaczmarek, który w 2005 roku otrzymał Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel".
Audio
  • Jan A. P. Kaczmarek: czekamy na następnego Polaka
Jan A.P. Kaczmarek
Jan A.P. KaczmarekFoto: Przemysław Goławski/Polskie Radio

Jan A. P. Kaczmarek w Trójce wspominał jakie emocje towarzyszyły oscarowej gali sprzed ośmiu lat, kiedy w smokingu od Armaniego odbierał Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel", nominowanego w 9 kategoriach.

- Dla chłopaka z Konina stać oko w oko z największymi ludźmi filmu tego świata to jest duże przeżycie. To emocje, które właściwie nigdy nie giną - mówił gość Ryszarda Jaźwińskiego. "Marzyciel" z 9 nominacji otrzymał tylko jedną nagrodę Akademii. - Jestem ciągle najmłodszym polskim laureatem Oscara, czekamy na następnego Polaka - stwierdził w Trójce Jan A.P. Kaczmarek.

Oscary 2013: relacja z gali wręczenia nagród
Gość Trójki opowiadał jak wyglądają kulisy wyłaniania nominowanych i jak przebiega głosowanie w poszczególnych etapach. Kompozytor zdradził też jak sam głosował i jak typował, bowiem co podkreślił - są to dwie różne kwestie i nie zawsze typ, który uważa za zwycięzcę, to ten, na który kompozytor oddał głos. - Głosuję na film, który moim zdaniem jest najwybitniejszy, dla mnie najbardziej istotny - stwierdził.
Jan A. P. Kaczmarek opowiadał też o trudnościach w wyborze nominacji w kategorii najlepsza muzyka oryginalna oraz najlepsza piosenka. - Znam ich wszystkich i to nie jest jakiś wielki rok muzycznie - ocenił pierwszą z powyższych kategorii. - Głosowałem na "Skyfall". Pozostałe to dobre piosenki, ale nie fenomenalne. Jest "Skyfall" i długo długo nic - ocenił gość Trójki i przyznał, że choć w tym roku było lepiej, to zwykle jest co roku niższy poziom piosenek pisanych do filmów.

Oscary 2013: Akademia sprawiedliwie rozdzieliła nagrody >>>
Jak Jan A. P. Kaczmarek głosował i typował w innych kategoriach, posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz więcej na temat: FILM MUZYKA Oscary 2013

Czytaj także

Najlepsza muzyka

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 05:00
Oscary 2013: w kategorii najlepsza muzyka zwycięża ścieżka dźwiękowa z filmu "Życie Pi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2013: Bond ma już dwa Oscary w kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 23:00
Wielu ekspertów uważa, że Skyfall zgarnie dwa Oscary w kategoriach muzycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2013 rozdane! Poznaj zwycięzców

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 00:55
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2013 z polskim akcentem. "Jest się z czego cieszyć"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 08:03
- Cieszę się ogromnie z nagród, które też przypadają polskiemu dystrybutorowi, czyli Gutek Film, dla obrazów "Miłość" - najlepszy film nieanglojęzyczny i "Sugar Man" - najlepszy film dokumentalny - mówi Szymon Holcman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Zdrojewski: nie oglądałem Oscarów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 08:30
- Tegoroczne Oscary nie przejdą do historii jako przełomowe dla filmu - powiedział w radiowej Trójce minister kultury Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń