Czy istnieje kanon polskiej literatury współczesnej?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 13:00
Zapraszamy do oglądania debaty krytyków literackich w "Klubie Trójki".
Barbara Marcinik, Marcin Kube , Igor Stokfiszewski, Iwona Smolka i Jerzy Sosnowski w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
Barbara Marcinik, Marcin Kube , Igor Stokfiszewski, Iwona Smolka i Jerzy Sosnowski w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki OsieckiejFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio


Kanon polskiej literatury współczesnej… Czyli: nie lista lektur szkolnych – i nie: zestaw dzieł z klasyki – tylko: spis utworów, opublikowanych po roku 1989, które wypada znać.
Czy tak pojęty kanon da się w ogóle skonstruować? I czemu miałby dzisiaj służyć? Byłby znakiem przynależności do jakiejś elity? Do kółka hobbystów, którzy czytają książki? Wzbogacałby nas jakoś (i jak?)? A może byłby tylko i aż przewodnikiem dla kogoś, kto chciałby wiedzieć, co się przydarzyło polskiej literaturze przez ostatnie ćwierć wieku? Co się przydarzyło nam wszystkim?
Masa pytań wiąże się z hasłem "kanon literatury polskiej" – i rozmowa o nim siłą rzeczy staje się rozmową z pogranicza socjologii, szeroko pojętej kultury, ekonomii… a także polityki.
W audycji, zrealizowanej we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, a zarejestrowanej w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, wzięli udział krytycy literaccy: Barbara Marcinik (tym razem, po raz pierwszy, w funkcji gościa!), Iwona Smolka z Programu Drugiego Polskiego Radia, Marcin Kube z "Rzeczpospolitej" i Igor Stokfiszewski z "Krytyki Politycznej”. W studiu zabrzmiały także strofy Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza w wykonaniu Mirosława Czyżykiewicza.

Mirosław Czyżykiewicz był gościem koncertu "Uczucia nieparzyste". Zobacz wideo! >>>

"Klub Trójki" przygotowali Sylwia Héjj i Jerzy Sosnowski.


Zobacz więcej na temat: literatura literatura polska

Czytaj także

"Ostatnie rozdanie" Wiesława Myśliwskiego: prawda o każdym z nas

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 09:40
- "Ostatnie rozdanie" każe nam się zastanowić czy powinniśmy się przywiązywać do myśli, że wszystko w naszym życiu jest dane na zawsze; czy też nasze życie składa się z fragmentów, z prób i błędów. Często tracimy okazję, by cieszyć się szczęściem, które bywa chwilowe - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Futurologia to nie wróżenie z fusów". Dlaczego prognozy Lema się sprawdziły?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 11:00
– W wydanej prawie 50 lat temu książce "Summa technologiae" Stanisław Lem wyznaczył najważniejsze wyzwania cywilizacyjne, przed jakimi my dziś stoimy – mówił Wojciech Orliński, autor książki "Co to są sepulki? Wszystko o Lemie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Krajewski: w mojej powieści zło musi zostać ukarane

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 14:35
Pisarz w swych powieściach pokazał nam już przedwojenny Wrocław, następnie Lwów. Teraz, w książce "W otchłani mroku", wraz z Edwardem Popielskim zabiera nas do swego ukochanego rodzinnego miasta, w 1946 rok.
rozwiń zwiń