Grzegorz Kapla w krainie duchów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:00
Książka "Duchy we śnie, duchy na jawie" Grzegorza Kapli, opowiada o spotkaniu z zamieszkującymi Nową Gwineę ludźmi Dani. Ważną częścią ich kultury jest obcowanie z duchami.
Audio
  • Duchowa wyprawa do Nowej Gwinei (Audycja pod-Różna/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Sergey Uryadnikov

Książka "Duchy we śnie, duchy na jawie" Grzegorza Kapli Książka "Duchy we śnie, duchy na jawie" Grzegorza Kapli

– Jeżeli siedzimy nad Wisłą z kolegami, to nikt z nas nie widzi duchów. Widzimy posty na instagramie, dziewczynę, znajomych, ale duchów nie. Nie powiem oczywiście, że widzę duchy, bo uznano by mnie za szalonego. W Nowej Gwinei jest zupełnie odwrotnie. Zdarza się, że siedzi sobie 10 ludzi, palą papierosy i rozmawiają z duchami. Wtedy słyszałem pytanie: "czy to ty jesteś tym, który ich nie widzi?" – wspomina Grzegorz Kapla.

"Duchy we śnie, duchy na jawie" to opowieść o spotkaniu z żyjącym w interiorze Nowej Gwinei ludźmi Dani. Nie używam słowa plemię, bo w języku Dani to słowo oznacza ludzi. Żyją na granicy światów: cywilizacji współczesnej i tej z epoki kamienia łupanego. Palą swoich zmarłych, rozmawiają z duchami, polują z łukiem i strzałami, które nie mogą zniszczyć piór świętych ptaków i gotują w dołach wygrzebanych w ziemi. Ale widzieli samolot i komputer, a odkąd zawitali do nich misjonarze, nie jedzą swoich wrogów. Żyją na granicy wolności i niewoli, bo Papua choć pragnie wolności, jest terytorium podległym Indonezji.

Reporter Grzegorz Kapla żyje z pisania, odkąd odkrył konfucjańską zasadę, że jeśli wybierzesz zajęcie, które kochasz, nie będziesz musiał pracować ani jednego dnia. Imał się wielu zajęć. Czyścił zęzy na statkach, malował kominy, produkował papier, uchwalał budżet miasta na prawach powiatu, próbował napisać słownik polsko-papuaski, skakał z wodospadu, próbował nowych dróg w Tatrach, kochał i próbował odnaleźć eliksir na złamane serce, włócząc się dookoła świata.

Jak obcowanie z duchami wpływa na codzienne życie mieszkańców Nowej Gwinei? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Audycja pod-Różna
Autor: Marcin Pośpiech
Gość: Grzegorz Kapla (pisarz, dziennikarz, felietonista)
Data emisji: 3.01.2020
Godzina emisji: 8.45

mat. prasowe/ml/gs


Czytaj także

Szukając polskich śladów w różnych zakątkach Europy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 09:00
– Za nami pierwszy etap wyprawy Krzysztofa Puternickiego "Polskie ślady". Podróżnik wyruszył z najdalej położonego na północ zakątka Europy, aby dotrzeć na jej południowe krańce – przypomniał słuchaczom Marcin Pośpiech. Jakie miejsce zrobiło na podróżniku największe wrażenie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magia iglastej dżungli dla początkujących

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 08:55
– Syberia nie jest miejscem, które przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy na wakacjach. Uznałem, że warto będzie przełamać ten stereotyp – mówi Adam Wicher. Owocem podróży, którą tam odbył jest książka "Wsjo wypito, czyli Syberia dla początkujących".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"African Tapes" – muzyczna podróż po Afryce lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 08:55
– Kiedy byłem pierwszy raz w Gambii, jakimś cudem trafiliśmy na wesele, gdzie w ośmioosobowym zespole pięciu członków stanowiło sekcję perkusyjną. Wtedy coś zaczęło mi świtać – wspomina podróżnik i muzyk Łukasz Sobolewski. Niedawno we współpracy z Oskarem Zielińskim, z którym tworzy wideobloga "Chłopaki w podróży", wyprodukował album "African Tapes".
rozwiń zwiń