"Polskie Ślady" w Kosowie i na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 09:00
– Największe wrażenie w trakcie podróży z północy na południe Europy zrobiło na mnie Kosowo. To niesamowite miejsce ze względu na różnorodność kulturową, którą można tam spotkać – mówił Krzysztof Puternicki, podróżnik i inicjator projektu "Polskie Ślady".
Audio
  • Krzysztof Puternicki i opowieści z Europy Wschodniej (Audycja pod-Różna/Trójka)
Pomnik księcia Lazara Hrebeljanowicza w Mitrowicy w północnym Kosowie
Pomnik księcia Lazara Hrebeljanowicza w Mitrowicy w północnym KosowieFoto: shutterstock.com/Martyn Jandula

"Polskie Ślady" to inicjatywa realizowana w całości poza granicami Polski. Pierwszy etap wyprawy trwa 6 tygodni i obejmuje 16 państw europejskich: Polskę, Szwecję, Norwegię, Finlandię, Rosję, Białoruś, Ukrainę, Rumunię, Serbię, Kosowo, Chorwację, Słowenię, Włochy, Francję, Andorę oraz Hiszpanię. W każdym z tych państw Krzysztof Puternicki spędza kilka dni, aktywnie eksplorując nieoczywiste polskie historie, miejsca i ludzi związanych z naszym krajem. Dalszy etap projektu obejmuje kraje i regiony Afryki Zachodniej takie jak Maroko, Sahara Zachodnia, Mauretania, Senegal, Gambia, Gwinea Bissau, Gwinea, Sierra Leone, Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Togo, Benin, Nigeria, Kamerun, Gwinea Równikowa, Gabon, Kongo, D.R. Kongo, Angola, Namibia oraz RPA.

Krzysztof Puternicki Krzysztof Puternicki  Foto: mat. prasowe

Zanim podróżnik wybierze się do Afryki, podzielił się z nami wrażeniami z Kosowa właśnie oraz z Białorusi, gdzie zobaczył m.in. zamek w Lidzie i doświadczył tego, jak sumienna jest miejscowa władza – Zamek Giedymina w Lidzie jest miejscem, które góruje nad całym miastem i tworzy niesamowite wrażenie starej warowni, która przygląda się wszystkiemu co dookoła. Autostrady są płatne i nie można zapomnieć zapłacić za winietę, ponieważ jest to od razu karane mandatem. Należy liczyć się z tym, że jeżeli się jej nie wykupi, milicja na autostradzie zdejmuje dokładnie wyselekcjonowany ten samochód, który tej opłaty nie dokonał – opowiada Krzysztof Puternicki.

Zamek w Lidzie na Białorusi   Foto: shutterstock.com/Zoya Avenirovna Zamek w Lidzie na Białorusi   Foto: shutterstock.com/Zoya Avenirovna

W audycji ponadto:

  • Brytyjski "The Guardian" ogłosił listę 12 najbardziej interesujących muzeów w Europie. Warszawskie Muzeum Neonów zajęło wysokie, drugie miejsce;
  • "The New York Times" umieścił Kraków na liście 52 miejsc do zobaczenia w 2020 roku;
  • Nowa Zelandia wprowadza do szkół nowy (na razie nieobowiązkowy) przedmiot  – wiedzę o zmianach klimatycznych.

***

Tytuł audycji: Audycja pod-Różna
Autor: Marcin Pośpiech
Gość: Krzysztof Puternicki (podróżnik, inicjator projektu "Polskie Ślady")
Data emisji: 17.10.2020
Godzina emisji: 8.47

kr/ mat prasowe

Czytaj także

Magia iglastej dżungli dla początkujących

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 08:55
– Syberia nie jest miejscem, które przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy na wakacjach. Uznałem, że warto będzie przełamać ten stereotyp – mówi Adam Wicher. Owocem podróży, którą tam odbył jest książka "Wsjo wypito, czyli Syberia dla początkujących".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oswajamy mróz". Niezwykła podróż do Jakucji

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 09:00
 – 20 stycznia wyjeżdżamy do Jakucji, najzimniejszego regionu na świecie, żeby tam zrealizować końcowy etap naszego projektu "Oswajamy mróz". Chcemy przeanalizować, czy dobrze odrobiliśmy pracę w projektach wcześniejszych realizowanych w Polsce, gdzie mieszkaliśmy w komorze termoklimatycznej – opowiada Valerjan Romanovski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Kapla w krainie duchów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:00
Książka "Duchy we śnie, duchy na jawie" Grzegorza Kapli, opowiada o spotkaniu z zamieszkującymi Nową Gwineę ludźmi Dani. Ważną częścią ich kultury jest obcowanie z duchami.
rozwiń zwiń