Co fascynuje w dalekiej północy?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 09:00
– Dla kogoś, kto tam nie był, może się to wydawać dziwne, bo tam zupełnie nic nie ma. Mnie to jednak wycisza, uspokaja i tego właśnie szukam – opowiada Joanna Mostowska, podróżniczka, która regularnie podróżuje po najbardziej nieprzystępnych terenach dalekiej północy.
Audio
  • Zimowe wyprawy do… krainy lodu (Audycja pod-Różna/Trójka)
Spitsbergen
SpitsbergenFoto: Shutterstock.com/Tetyana Dotsenko

Wielu z nas zimą decyduje się na wyjazd w ciepłe kraje. Nie wszyscy jednak pragną zamienić nasz krajowy chłód na ciepłą plażę i palmy. Niektórzy, tak jak Joanna Mostowska, wolą wyprawy w samo serce lodowych krain.

– Zima jest moim żywiołem i od 10 lat, co roku jeżdżę na daleką północ: Spitsbergen, do północnej Skandynawii, albo na Islandię. Fascynuje mnie dzikość tych miejsc, pustka, biel i to, że człowiek jest zdany tam na siebie. Bez cywilizacji trzeba sobie poradzić tylko z tym, co ze sobą zabierzemy. Brzmi to niebezpiecznie, ale jeśli każda stopniowo nabieramy doświadczenia, to wcale tak nie musi być – wyjaśnia Joanna Mostowska.

W audycji również:

  • Co musi się stać, by do Indii wróciły gepardy?
  • Hoscary rozdane.

***

Tytuł audycji: Audycja pod-Różna
Autor: Marcin Pośpiech
Gość: Joanna Mostowska (podróżniczka, zimowyhoryzont.pl)
Data emisji: 31.01.2020
Godzina emisji: 8.47

ml

Czytaj także

Magia iglastej dżungli dla początkujących

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 08:55
– Syberia nie jest miejscem, które przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy na wakacjach. Uznałem, że warto będzie przełamać ten stereotyp – mówi Adam Wicher. Owocem podróży, którą tam odbył jest książka "Wsjo wypito, czyli Syberia dla początkujących".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oswajamy mróz". Niezwykła podróż do Jakucji

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 09:00
 – 20 stycznia wyjeżdżamy do Jakucji, najzimniejszego regionu na świecie, żeby tam zrealizować końcowy etap naszego projektu "Oswajamy mróz". Chcemy przeanalizować, czy dobrze odrobiliśmy pracę w projektach wcześniejszych realizowanych w Polsce, gdzie mieszkaliśmy w komorze termoklimatycznej – opowiada Valerjan Romanovski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Kapla w krainie duchów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:00
Książka "Duchy we śnie, duchy na jawie" Grzegorza Kapli, opowiada o spotkaniu z zamieszkującymi Nową Gwineę ludźmi Dani. Ważną częścią ich kultury jest obcowanie z duchami.
rozwiń zwiń