Jachtostopem przez morza i oceany

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 09:00
– Na statku dowiedziałem się, że potrafię żyć bez mediów społecznościowych, co w dzisiejszych czasach niewiele osób jest w stanie sobie wyobrazić. Można też nauczyć się żeglarstwa i języków – mówił Łukasz Szamrowicz, zwolennik jachtostopu, który za pomocą tego środka transportu pokonał już ponad dwa tysiące mil morskich.
Audio
  • Jachtostop, czyli wielka podróż za darmo (Audycja pod-Różna/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/kudla

Złapanie jachtostopu wygląda nieco inaczej niż jego "lądowego" odpowiednika. – Można wyjechać nad morze, rozwiesić ogłoszenia w lokalach gastronomicznych, w porcie, w marinie. Kapitanowie, jeżeli potrzebują osoby do pomocy, dzwonią. Inną metodą jest szukanie na portalach internetowych, gdzie kapitanowie zamieszczają ogłoszenia o zapotrzebowaniu na załogantów. Także jachtostopowicze zamieszczają ogłoszenia, że chcieliby gdzieś popłynąć – wyjaśnia Łukasz Szamrowicz, który tą metodą udał się już m.in. do Lizbony.

Zdjęcie ilustracyjne (foto: shutterstock.com/Nikodash) Zdjęcie ilustracyjne (foto: shutterstock.com/Nikodash)

Jak podkreśla gość Marcina Pośpiecha, by wybrać się w taką podróż, nie trzeba mieć właściwie żadnego żeglarskiego doświadczenia. Mimo to młodzi ludzie, zanim wejdą na pokład jachtu, muszą zdawać sobie sprawę z istnienia kilku ważnych kwestii.

– Na jachcie czy na statku nie ma demokracji. Jeżeli kapitan coś powie, polecenie trzeba wykonać. To ze względu na to, że ma wieloletnie doświadczenie i wie jak się zachować – mówi jachtostopowicz. – Praktycznie nie ma kontaktu przez telefon, jest się zdanym tylko na towarzyszy podróży. Jest to problem, jeżeli trafi się na osobę konfliktową, bo jacht ma wielkość niewielkiej kawalerki – przypomina.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której mówiliśmy także o kolejnych krajach, które otwierają się na turystów. Do nich zależy m.in. Grecja, gdzie sezon turystyczny rozpocznie 15 czerwca.

***

Tytuł audycji: Audycja pod-Różna
Autor: Marcin Pośpiech
Gość: Łukasz Szamrowicz (podróżnik)
Data emisji: 5.06.2020
Godziny emisji: 8.44

kr

Czytaj także

Podróż ciała i ducha

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 08:56
Dzisiejszy kierunek: Ameryka Południowa. Trzy lata podróżował po niej Michał Szczęśniak. Efektem wyprawy jest książka "Podróż intuicyjna – droga w dwóch kierunkach". Autor wydał ją własnym sumptem i jest to pierwsze takie polskie wydawnictwo na papierze konopnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na rowerze przez izraelską pustynię

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 08:56
Na razie na dalekie podróże nie ma co liczyć. Na szczęście pozostały wspomnienia z tych, które już się odbyły. Podróżnik Janek Piętek na rowerze zwiedził Izrael, Autonomię Palestyńską i Jordanię. W Trójce opowiedział nam o swojej rowerowej przeprawie przez Pustynię Negew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

270 dni samotności na morzu

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 09:00
Szymon Kuczyński opłynął świat – samotnie i bez postoju. Nikt wcześniej nie dokonał tego na tak małym jachcie. Rejs miał miejsce w roku 2018. Przypominamy rozmowę, którą na gorąco, krótko po jego powrocie do Polski przeprowadził z podróżnikiem Marcin Pośpiech.
rozwiń zwiń