X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co jest skuteczniejsze: kary czy nagrody?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 08:49
W psychologii istnieje pewne ciekawe zjawisko, ukryte pod hasłem: złe jest ważniejsze niż dobre. Co konkretnie to oznacza, tłumaczył w Trójce psycholog dr Sławomir Jarmuż.
Audio
  • Psycholog Sławomir Jarmuż o skuteczności kar i nagród (Obieg otwarty/ Trójka)
Doświadczenia negatywne przeżywamy intensywniej i dłużej pamiętamy. Jednak nie jest to cała prawda o wychowaniu.
Doświadczenia negatywne przeżywamy intensywniej i dłużej pamiętamy. Jednak nie jest to cała prawda o wychowaniu. Foto: Glow Images/ East News

Wszystko – jak się okazuje - ma związek z ewolucja człowieka. - Wyobraźmy sobie naszego praprzodka, który idzie przez las i nagle słyszy tajemniczy dźwięk. Z punktu widzenia jego przeżycia najlepiej jest przygotować się w takiej sytuacji do walki lub ucieczki. W efekcie ilość tego rodzaju doświadczeń spowodowała, że jesteśmy szczególnie wyczuleni na zjawiska negatywne, zagrażające nam. Skutki takiego kształtowania się mózgu widać nawet dziś – tłumaczył ekspert w audycji "Obieg otwarty”.

Przykładem może być eksperyment w którym dzieci miały za zadanie nauczyć się wykonywania pewnego zadania. Podzielono je na dwie grupy. W pierwszej za każdy postęp dziecko dostawało w nagrodę szklaną kuleczkę. Natomiast w drugiej dzieci dostały zestaw kuleczek na samy początku. - A kiedy popełniały błąd traciły kuleczkę. I okazało się, że szybciej zadania nauczyły się wykonywać dzieci, którym zabierano szklane kuleczki – opowiadał dr Sławomir Jarmuż.

Okazuje się, że negatywne wrażenia pamiętamy i przezywamy dłużej. Jednak, co podkreśla psycholog, także nastawienie na pozytywne aspekty jest istotne. Więcej na ten temat usłyszą Państwo w nagraniu audycji.

Audycji "Obieg otwarty" można słuchać w poniedziałki o godzinie 7.40, w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Przygotowuje ją Agnieszka Stępień.

(ei)

Czytaj także

Maniery studentów: zjawisko, które nie przestaje zaskakiwać

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 12:00
Dawniej mówiło się "grzeczny jak Francuz". A jeśli byśmy chcieli to powiedzenie odnieść do studentów? O manierach żaków rozmawialiśmy w poniedziałkowym "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina konserwatywna, czyli Bóg, ojczyzna i bliscy

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 12:00
Maria i Sebastian mają dwie córki, a ich rodzina zdecydowanie może być nazwana konserwatywną. – Można mnie opisać mianem surowego taty, ale to przejaw wartości ważnych dla mnie i moich najbliższych – mówił bohater audycji "Matka Polka Feministka”.
rozwiń zwiń