Żelazna konsekwencja może cię zgubić. Jak Concorde'a

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 08:49
Okazuje się, że nie zawsze konsekwentne parcie do celu jest dobrym rozwiązaniem. Psychologowie ostrzegają przed tzw. pułapką konsekwencji. Na czym ona polega?
Audio
  • Dariusz Doliński opowiada o sile i niebezpieczeństwie konsekwencji (Obieg otwarty/ Trójka)
Concorde
ConcordeFoto: Wikipedia/Eduard Marmet/Creative Commons 3.0

Żeby przekonać ludzi do jakiegoś działania, najpierw trzeba nakłonić ich do małego kroku. - Bo mamy tendencję do tego, żeby kontynuować rozpoczęte działanie. Przy czym nie można wymagać od razu ogromnego poświęcenia, bo ludzie muszą mieć poczucie, że sami o tym decydują, nie są do tego zmuszani. Jeśli zrobią pierwszy krok, zdecydowanie łatwiej zrobią też kolejny, jeśli ich o to poprosimy - tłumaczył w audycji "Obieg otwarty" prof. Dariusz Doliński Ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Posłuchaj innych audycji z cyklu "Obieg otwarty" >>>

Zjawisko to potrafi jednak być też groźne. Chodzi o sytuację, w której racjonalne zważenie argumentów powinno zdecydować o przerwaniu jakiegoś działania, ale chęć kontynuacji mimo wszystko wygrywa. - To jak z maltretowaną żoną, która mówi sobie, że tyle lat już wytrzymała, to jeszcze da radę. Albo jak ze studentem, który źle wybrał kierunek. Ale mówi sobie, że skoro ukończył już drugi rok, to szkoda przerywać - tłumaczył gość Agnieszki Stępień.

Podobne zjawisko ma miejsce w biznesie, mówimy wtedy o tzw. pułapce utopionych kosztów. - Przykładem takiej pułapki może być efekt Concorde'a, czyli klapa ekonomiczna koncernu produkującego ten samolot. Konstruktorzy w trakcie prac dowiedzieli się, że z powodu działań konkurencji ich samolot nie będzie taki opłacalny, jak zakładali. Ale ponieważ poświęcili już na niego dużo czasu, woleli dokończyć projekt, niż go przerwać. A to nie było opłacalne - dodał Dariusz Doliński.

Audycji "Obieg otwarty" można słuchać w poniedziałki o godzinie 7.40, w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Przygotowuje ją Agnieszka Stępień.

(ei, kk)

Czytaj także

Obalamy mity o wielozadaniowości. "Mózg mamy jeden"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 13:00
- Możemy pracować wielozadaniowo, ale zawsze jakieś zajęcie jest pierwszoplanowe, pozostałym poświęcamy mniej uwagi. Właśnie dlatego rozmowy przez telefon podczas kierowania samochodem są tak niebezpieczne - uważa prof. Adam Tarnowski z UW i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile razy trzeba wynagradzać po zdradzie?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 12:51
Z badań psychologów wynika, że krzywdę wyrządzoną nam przez bliskich pamiętamy znacznie bardziej, niż próby wynagrodzenia jej. Naukowcy oszacowali nawet, jak duża jest ta dysproporcja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile razy dziennie kłamiemy? Naukowcy to zbadali

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 18:40
- Zdecydowanie łatwiej jest kłamać osobom inteligentnym, bo kłamstwo wymaga sporej gimnastyki umysłu - tłumaczył w Trójce psycholog Tomasz Witkowski.
rozwiń zwiń