X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego pilot traci orientację w przestrzeni?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 13:27
Orientację zdarza się stracić każdemu, jednak w przypadku pilotów temat jest bardzo poważny, bo ma związek z bezpieczeństwem. - Od 25 do 33 procent zaburzeń orientacji skutkuje w tym przypadku wypadkami lotniczymi - mówiła w Trójce prof. Hanna Bednarek, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Audio
  • Dlaczego pilot traci orientację w przestrzeni? (Obieg otwarty/ Trójka)
Dlaczego pilot traci orientację w przestrzeni?
Foto: Glow Images/ East News

Trudność w badaniu problemów z orientacją polega na tym, że samo zjawisko zaburzenia zauważyć można dopiero po fakcie. Dlatego podstawowa metodą badania jest ankieta. - Piloci jedna niechętnie ujawniają objawy dezorientacji, bo ich zdaniem świadczy to o braku kompetencjach - mówiła prof. Hanna Bednarek.

Posłuchaj innych audycji z cyklu "Obieg otwarty" >>>

Według badań angielskich naukowców ponad 90 proc. pilotów doświadczyło tzw. złudzeń przechylenia. - Z niewiadomego powody wydaje im się, że pilotują samolot z przechyleniem na skrzydło. I zaczynają korygować lot, co może być niebezpieczne - tłumaczyła gość audycji "Obieg otwarty".

Jak można walczyć ze zjawiskiem zaburzeń orientacji u pilotów i na czym polega tzw. "fałszywy horyzont"? Między innymi o tym można usłyszeć w nagraniu audycji.

Audycji "Obieg otwarty" można słuchać w poniedziałki o godzinie 7.40, w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Przygotowuje ją Agnieszka Stępień.

(ei)