Dlaczego pilot traci orientację w przestrzeni?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 13:27
Orientację zdarza się stracić każdemu, jednak w przypadku pilotów temat jest bardzo poważny, bo ma związek z bezpieczeństwem. - Od 25 do 33 procent zaburzeń orientacji skutkuje w tym przypadku wypadkami lotniczymi - mówiła w Trójce prof. Hanna Bednarek, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Audio
  • Dlaczego pilot traci orientację w przestrzeni? (Obieg otwarty/ Trójka)
Dlaczego pilot traci orientację w przestrzeni?
Foto: Glow Images/ East News

Trudność w badaniu problemów z orientacją polega na tym, że samo zjawisko zaburzenia zauważyć można dopiero po fakcie. Dlatego podstawowa metodą badania jest ankieta. - Piloci jedna niechętnie ujawniają objawy dezorientacji, bo ich zdaniem świadczy to o braku kompetencjach - mówiła prof. Hanna Bednarek.

Posłuchaj innych audycji z cyklu "Obieg otwarty" >>>

Według badań angielskich naukowców ponad 90 proc. pilotów doświadczyło tzw. złudzeń przechylenia. - Z niewiadomego powody wydaje im się, że pilotują samolot z przechyleniem na skrzydło. I zaczynają korygować lot, co może być niebezpieczne - tłumaczyła gość audycji "Obieg otwarty".

Jak można walczyć ze zjawiskiem zaburzeń orientacji u pilotów i na czym polega tzw. "fałszywy horyzont"? Między innymi o tym można usłyszeć w nagraniu audycji.

Audycji "Obieg otwarty" można słuchać w poniedziałki o godzinie 7.40, w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Przygotowuje ją Agnieszka Stępień.

(ei)