Prof. Gliński: Romaszewski nie dał się nikomu kupić

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 09:00
- To olbrzymia strata dla Polski. Zbyszek Romaszewski był człowiekiem niezależnym. Był odważny, zasadniczy. To piękna postać - tak zmarłego wspominał gość "Salonu politycznego Trójki" prof. Piotr Gliński.
Audio
  • Prof. Piotr Gliński wspomina zmarłego w czwartek Zbigniewa Romaszewskiego (Trójka/Salon polityczny Trójki)
Prof. Piotr Gliński o Zbigniewie Romaszewskim: on zawsze bronił słabszych
Prof. Piotr Gliński o Zbigniewie Romaszewskim: on zawsze bronił słabszych Foto: Polskie Radio

Piotr Gliński wspominał, że od końca lat 70, współpracował z Romaszewskimi. Jak mówił - oboje, zarówno Zofia, jak i Zbigniew - bardzo mocno byli zaangażowani w działalność opozycyjną. - On jako jeden z pierwszych zajął się problematyką praw człowieka. Pasował do tego, czym zajmował się KOR. On zawsze bronił słabszych. Bronił zasadniczych wartości: takich jak prawa człowieka - mówił gość Beaty Michniewicz .

Zobacz serwis - KOR>>>

Według niego, Zbigniewa Romaszewskiego "bardzo uwierała obecna sytuacja polityczna w Polsce". Gliński dodał, że w ostatnim czasie mieli okazję wiele razy o tym dyskutować podczas spotkań grup ekspercko - doradczych organizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. - On też szukał rzeczy ważnych, merytorycznych, tak by polityka się trochę zmieniła - podkreślił profesor.

Romaszewski: legenda opozycji, człowiek niezłomny>>>

Podczas sobotnich obrad PiS przyjmie nowy program. Gliński przyznał, że jest jednym z jego współautorów. Wśród priorytetów mają się znaleźć: gospodarka, polityka prorodzinna i walka z bezrobociem. Gość "Salonu politycznego Trójki" zwracał uwagę, że bardzo istotne jest też przywrócenie Polakom myślenia obywatelskiego. Oznacza to, by większą wagę zaczęli przykładać do różnych inicjatyw oddolnych. Wśród postulatów zgłaszanych przez największą partie opozycyjną ma się też znaleźć podniesienie poziomu najniższych wynagrodzeń. Zdaniem Glińskiego, gdyby udało się przyjąć takie rozwiązanie polska gospodarka mogłaby się szybciej rozwijać.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiała Beata Michniewicz

(asop/mp)

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: chcemy być pierwszą partią, która rządzi samodzielnie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 18:58
- Nelson Mandela przesiedział w więzieniu 27 lat, a potem rządził. W porównaniu z takimi ludźmi miałem złote życie - Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Faktu" podsumowuje swoją przeszłość i kreśli plany na przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Piotr Gliński szefem Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 15:44
Donosi o tym PAP, powołując się na informacje uzyskane od polityków tej partii.
rozwiń zwiń