Kurski: Sikorski i Tusk wystawili Polskę na niebezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 09:14
Poseł do Parlamentu Europejskiego, wiceprezes Solidarnej Polski, Jacek Kurski mówił w radiowej Trójce o spóźnionych decyzjach NATO i polityce gazowej.
Audio
  • Kurski: Sikorski i Tusk wystawili Polskę na niebezpieczeństwo (Salon polityczny Trójki)
Jacek Kurski
Jacek Kurski Foto: Polskie Radio

Bronisław Komorowski na piątek zwołał Radę Gabinetową w sprawie Ukrainy. Zdaniem wiceprezesa Solidarnej Polski, prezydent chce kontynuować kurs zapoczątkowany spotkaniami Rady Bezpieczeństwa Narodowego i szukać konsensusu narodowego. - Z tym jest jednak trudniej, gdyż Donald Tusk w dosyć nieprzyjemny sposób wykorzystuje Ukrainę do własnej kampanii wyborczej - stwierdził polityk.

"Gdyby znalazły się u nas dwie ciężkie brygady krajów NATO, byłbym usatysfakcjonowany i szczęśliwy" - to słowa ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Weimarze. Kilka godzin później w Warszawie premier Donald Tusk stwierdził, że wzrost sił NATO w Polsce uznajemy za "niesatysfakcjonujący". Jacek Kurski mówił w radiowej Trójce, że wszystkie wypowiedzi Tuska i Sikorskiego są absolutnie spóźnione.

- W polityce nazywa się to zasadą podwójnego profitu. Nabroili, wystawili Polskę na niebezpieczeństwo, a dzisiaj robią wielki PR, przedstawiając się jako ci, którzy to zagrożenie obniżają. Już dawno powinniśmy mieć instalacje natowskie i amerykańskie w Polsce  - podkreślił Kurski.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Spóźnione decyzje

Poseł do Parlamentu Europejskiego w radiowej Trójce odniósł się również do sprawy zerwania kontaktów wojskowych między NATO a Rosją. Poseł zaznaczył, że tego typu decyzje powinny zapaść dużo wcześniej.

- To jest spóźniony sygnał. Natychmiast po zbrojnej interwencji na Krymie NATO powinno zerwać kontakty wojskowe z Rosją, tak jak to zrobiło po ataku na Gruzję. Jestem zaskoczony, że stało się to tak późno. Nie można tolerować aktów agresji - mówił gość Trójki.

Według Jacka Kurskiego, w aspekcie zagrożenia ze strony Rosji, polityka energetyczna obecnego rządu jest fatalna. Jak tłumaczył, umowy gazowe podpisane przez ekipę Donalda Tuska są dla nas niekorzystne. Przez ostatnie lata, mówił europoseł Solidarnej Polski, coraz bardziej jesteśmy uzależniani od rosyjskiego gazu.

Wiceszef Solidarnej Polski uważa też, że zgoda Polski na redukcję emisji dwutlenku węgla oznacza dalsze kłopoty naszego przemysłu węglowego. Doprowadzi to, według Jacka Kurskiego, do większego bezrobocia w tym sektorze i wzrostu zapotrzebowanie na gaz z Rosji.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

(mr/mk)

Czytaj także

Nowak: czy oddamy władzę w ręce ludzi szalonych?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 09:05
Minister transportu Sławomir Nowak powiedział, że PO idzie na wojnę o swoją wiarygodność. - Sfinalizuje się ona w 2015 roku w postaci wyborów - podkreślił w radiowej Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PE uchylił immunitet europosłowi Cymańskiemu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 13:38
Polityk przekroczył dozwoloną prędkość podczas jazdy samochodem w Polsce, w czerwcu zeszłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W jaki sposób uniezależnić się od Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 19:25
Ograniczenie zależności energetycznej od Rosji to był główny temat drugiego dnia unijnego szczytu. Wspólnota zwróciła większą uwagę na ten problem po zaostrzeniu się relacji rosyjsko-ukraińskich. W radiowej Jedynce politycy zastanawiali się, czy jest to możliwe i czy sankcje wobec Rosji mogą być skuteczne.
rozwiń zwiń