Andrzej Duda: jestem przekonany, że doszło do wybuchu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 08:52
- Po czterech latach śledztwa, które jest prowadzone w sprawie tragedii smoleńskiej, nadal nic nie wiemy i nie będziemy wiedzieli, dopóki nie odzyskamy podstawowych dowodów - mówi w "Salonie politycznym Trójki" poseł PiS Andrzej Duda.
Audio
  • Andrzej Duda (PiS) o nowym raporcie ws. katastrofy smoleńskiej, przemyśle górniczym i polskim sektorze bankowym (Salon polityczny Trójki)
Andrzej Duda
Andrzej DudaFoto: Polskie Radio

- Eksperci prokuratury mówią, że nie są w stanie wydać poważnej ekspertyzy, czyli żadnej ekspertyzy de facto, ponieważ nie posiadają ani wraku, ani czarnych skrzynek - podkreśla poseł. - Ta prawda, którą my od samego początku wskazujemy, że bez tego wyjaśnienie sprawy tragedii smoleńskiej jest niemożliwe, wreszcie padła także z ust prokuratury - dodaje.

Naczelna Prokuratura Wojskowa poinformowała w czwartek, że śledztwo smoleńskie zostało przedłużone o pół roku, ponieważ do prokuratury nadal nie dotarło około 30 opinii. Prokuratura czeka też na realizację pomocy prawnej ze strony Rosji, w tym na zwrot wraku samolotu Tu-154 i oryginalnych rejestratorów lotu.

Andrzej Duda mówi, że wszystko, co do tej pory usłyszał z ust ekspertów na konferencji smoleńskiej i przed zespołem Antoniego Macierewicza, jak również przedstawione wyniki badań, wskazują na to, że doszło do wybuchu. - Trudno jest mi w tej chwili powiedzieć, co było przyczyną i co wybuchło, natomiast jestem przekonany, że wybuch był - stwierdza poseł PiS.

Nowy raport dotyczący katastrofy smoleńskiej. Jest teza o wybuchu >>>

Odnosząc się do słów Jarosława Kaczyńskiego, który porównując katastrofę smoleńską do ataków na World Trade Center w 2001 roku, mówił, że potrzebna jest ustawa, która wyjaśni przyczyny tragedii, Andrzej Duda zaznacza, że prezesowi PiS chodziło jedynie o podkreślenie powagi sprawy

- Ta sprawa dla Polski jest tak samo ważna, jak sprawa ataku na WTC dla Stanów Zjednoczonych. Tam była stworzona specjalna ustawa i w związku z tym my uważamy, że także w Polsce ustawa, odnosząca się do tej naszej konkretnej, ważnej, polskiej sprawy, powinna powstać - ocenia gość Trójki.

Andrzej Duda w "Salonie politycznym Trójki" mówił także o przemyśle górniczym i polskim sektorze bankowym.

Rozmawiał Marcin Zaborski

(kh/mk)

Czytaj także

Śledztwo dotyczące katastrofy smoleńskiej przedłużone o pół roku

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 19:43
Kapitan Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej wyjaśnił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że wynika to między innymi z braku części opinii biegłych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cztery lata po Smoleńsku". Nowy raport PiS

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 12:26
10 kwietnia, w czwartą rocznicę katastrofy smoleńskiej, zespół Antoniego Macierewicza przedstawi kolejny raport dot. jej przyczyn. Raport ma zawierać m.in. opis rozpadu salonki Tu-154M i analizę działania rosyjskich specsłużb. Dokument powtarza tezę o wybuchu w powietrzu.
rozwiń zwiń