Marek Siwiec: dostaliśmy łomot, bo nie mieliśmy wspólnego przekazu

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 09:30
- Skoro nie ma sukcesu, jest porażka. Jak jest porażka, to wszyscy są poobijani. Koalicja Europa Plus - Twój Ruch w spokoju i poważnie zakończyła swoją misję - mówi w "Salonie politycznym Trójki" Marek Siwiec.
Audio
  • Marek Siwiec o końcu koalicji Europa Plus - Twój Ruch, nowym prezydencie Ukrainy i pogrzebie generała Wojciecha Jaruzelskiego (Salon Polityczny Trójki)
Marek Siwiec
Marek SiwiecFoto: Polskie Radio

Wybory do Parlamentu Europejskiego zweryfikowały możliwości niektórych partii i koalicji na scenie politycznej. W niedzielnych wyborach do PE koalicja Europa Plus-Twój Ruch znalazła się pod progiem wyborczym; uzyskała 3,58 proc. poparcia. Kilka dni po eurowyborach nadszedł czas rozliczeń.

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO - serwis specjalny >>>

- Zdecydowaliśmy, że wraz z oficjalnym ogłoszeniem wyników wyborów do Europarlamentu przez PKW koalicja Europa Plus Twój Ruch przestała istnieć - poinformował w czwartek Ryszard Kalisz, który startował z list EP TR do PE.

Eurowyborcze rozliczenia. Koalicja Europa Plus Twój Ruch "przestała istnieć >>>

Poseł Twojego Ruchu mówi, że "w tej chwili, każdy z partnerów koalicji EP-TR będzie zastanawiać się nad błędami, jakie sam popełnił".

- Nie ma na razie planów żeby likwidować Twój Ruch. To jest parlamentarna partia, która przegrała wybory europejskie. Z tego będzie wyciągać wnioski. W przyszłym tygodniu jest posiedzenie Krajowej Rady Politycznej i będziemy o tym rozmawiać - mówi gość Trójki.

Marek Siwiec mówi, że koalicja była projektem politycznym, który "nie wypalił". - Ja byłem jednym z inicjatorów i widzę błędy, które zostały popełnione. Głównym problemem dla mnie jest to, że ten przekaz socjalliberalny w polskich realiach nie dociera do odbiorców. Ludzie wiedzą, co to jest lewica i wiedzą, co to są liberałowie. W moim przekonaniu jest miejsce na lewicę, a nie ma dla partii liberalnej - ocenia.

Poseł odniósł sie także do "antyklerykalnej" kampanii Janusza Palikota. - Tezy, które dotyczą roli Kościoła i w sposób bardzo głęboki, poważny zostały zawarte w książce Janusza Palikota "Zdjąć Polskę z krzyża" trafiły w nastrój, który raczej określała kanonizacja Jana Pawła II i ludzie nie chcieli o tym rozmawiać. Ludzie chcieli swojego momentu uniesienia i przeżyli ten moment. Ci, którzy mówili przy tej okazji o innych sprawach, nie byli odpowiednio usłyszani - podkreśla gość "Salonu Politycznego Trójki".

Partia Twój Ruch, mówi Siwiec, opisuje kawałek rzeczywistości, która "związana jest, w naszym przekonaniu, z nienowoczesnymi i nieproduktywnymi relacjami między państwem a kościołem rzymsko-katolickim". - To nie jest antyklerykalizm, tylko rozmowa o relacjach państwa i Kościoła. Rozmowa poważna, spokojna i wszystkie wydarzenia pokazują, że nie można od tej rozmowy uciec, chociaż oczywiście jeden moment jest bardziej stosowny, drugi mniej. Akurat ten związany  z kanonizacją nie był do końca stosowny, co pokazali wyborcy, ale od tych problemów się nie ucieknie -zaznacza

Gość "Salonu Politycznego Trójki" mówił także o nowym prezydencie Ukrainy oraz poinformował, że weźmie udział w piątkowych uroczystościach pogrzebowych generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Uroczystości pogrzebowe gen. Wojciecha Jaruzelskiego >>>

Rozmawiała Beata Michniewcz.

(kh/mk)

Czytaj także

Ryszard Kalisz rozstaje się z Januszem Palikotem

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 08:31
Formalna decyzja jeszcze nie została podjęta, ale Ryszard Kalisz mówi w "Sygnałach dnia", że jedynym obecnie rozwiązaniem jest zakończenie pracy przez Komitet Wyborczy Europa Plus Twój Ruch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porażka Palikota w wyborach. Domański: liczba przebieranek jest ograniczona

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 09:30
- Jeżeli mamy do czynienia z politykiem poważnym, mającym plan, koncepcję i strategię na dłuższy okres, to wybory do PE mogą być w życiu takiego polityka, czy jego partii, epizodem - mówi w "Komentatorach" w Trójce Jerzy Domański ("Przegląd")
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eurowyborcze rozliczenia. Koalicja Europa Plus Twój Ruch "przestała istnieć"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 19:45
Wybory do Parlamentu Europejskiego zweryfikowały możliwości niektórych partii i koalicji na scenie politycznej. Kilka dni po eurowyborach nadszedł czas rozliczeń.
rozwiń zwiń