Rzecznik rządu: sądzę, że PO zagłosuje za komisją do spraw WSI

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 09:15
We wtorek klub parlamentarny zdecyduje, czy opowie się za powstaniem komisji śledczej w sprawie likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych - o tym mówiła w Trójce rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Audio
  • Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska m.in. o aferze podsłuchowej, komisji ds. WSI, wyborach samorządowych, sytuacji na Ukrainie (Salon polityczny Trójki)
Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska
Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-BłońskaFoto: Salon polityczny Trójki

Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), pytana o ”ostatnie zadanie szefa MSW” czyli wyjaśnienie sprawy podsłuchów, mówiła w Trójce, że jest ono wciąż realizowane. Zaznaczyła, że prokuratura prowadzi śledztwo, ale wciąż nie ma odpowiedzi na pytania, dlaczego afera podsłuchowa miała miejsce, dotyczyła tylu osób i z jakiego powodu taśmy ukazały się w określonym momencie. Rzeczniczka rządu zaznaczyła, że nagrywanie prywatnych rozmów jest ”obrzydliwym przestępstwem”.

Marek Falenta, biznesmen z branży węglowej, podejrzany o udział w aferze podsłuchowej, powiedział tygodnikowi "Do Rzeczy", że CBA i ABW już były przez niego informowane, że nagrywanie ma miejsce, ale nie zareagowały.  Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła w radiowej Trójce, iż wcześniej Falenta mówił, że o podsłuchach dowiedział się z tygodnika "Wprost", kiedy ten opublikował zapisy rozmów. Rzeczniczka rządu zaznaczyła, że chciałaby wiedzieć, jak było naprawdę.

Wicepremier Janusz Piechociński mówił na początku lata, że jeśli na koniec wakacji sprawa nagrywania polityków nie będzie wyjaśniona, powinien powstać nowy rząd. - Z tego co wiem, dziś ma być spotkanie koalicyjne PO i PSL. Mam nadzieję, że wątpliwości zostaną rozwiane - oznajmila rzeczniczka.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce" .

Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała również, że na pewno na wtorkowym posiedzeniu klubu będzie mowa o głosowaniu nad powołaniem komisji śledczej w sprawie likwidacji WSI. W jej ocenie, klub Platformy zapewne zagłosuje za tą inicjatywą.  Rzeczniczka rządu zaznaczyła, że każde głosowanie w PO, jeśli nie dotyczy spraw światopoglądowych, jest objęte dyscypliną.

Opozycja krytykuje rząd racji tego, że w kwestii Ukrainy nie widać aktywności premiera i szefa MSZ. Małgorzata Kidawa-Błońska oświadczyła, że premier mówi o sprawie Ukrainy wyraźnie od miesięcy. Stwierdziła, że nie można oceniać jego aktywności na podstawie liczby konferencji prasowych. Jak mówiła, to Polska proponowała wspólne stanowisko UE i sankcje, a jej głos został wysłuchany.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Rzeczniczka rządu zapewniła, że szef MSZ pojawiłby się na posiedzeniu komisji zagranicznej, jeśli zebrałaby się w sprawie Ukrainy.  - W tej chwili najważniejszą sprawą jest niedopuszczenie do dalszej eskalacji działań na Ukrainie, zatrzymanie działań rosyjskich. To zadanie dla tych krajów, które mają większe wpływy, jak Niemcy - mówiła.

Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała również, że listy na wybory samorządowe PO i PSL powinny być samodzielne. Ma nadzieję, że ludowcy wesprą Hannę Gronkiewicz-Waltz w wyborach w Warszawie.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

agkm/fbi

Czytaj także

Afera podsłuchowa. Sienkiewicz zaprzeczył, by na rozmowę z Belką wysłał go Tusk

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 13:43
- Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zaprzeczył, aby istniało nieformalne porozumienie - poinformował rzecznik prokuratury Przemysław Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera podsłuchowa. Wiesław Dębski: Falenta doniósł sam na siebie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 09:30
- Nie można przez to, że Marek Falenta kombinuje na wszelkie możliwe sposoby, odpuszczać tego, o czym rozmawiały osoby nagrywane - mówi w "Komentatorach" w radiowej Trójce Wiesław Dębski ('Wirtualna Polska").
rozwiń zwiń