Stanisław Koziej: trwają prace nad nową strategią bezpieczeństwa narodowego

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 09:30
- Pan prezydent Komorowski zarządził Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego na 9 września. Od razu po szczycie NATO w Walii - mówi w "Salonie politycznym Trójki" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Audio
  • Generał Stanisław Koziej o posiedzeniu RBN, szczycie NATO, broni jądrowej i wizycie Baracka Obamy w Estonii ("Salon polityczny Trójki")
Generał Stanisław Koziej
Generał Stanisław Koziej Foto: Polskie Radio

Państwa Europy Wschodniej liczą, że podczas rozpoczynającego się w czwartek szczytu NATO zapadną decyzje wzmacniające wschodnią flankę Sojuszu. W obliczu wojny na Ukrainie, będzie to najważniejsze od lat spotkanie głów państw z krajów NATO. Polskę reprezentować będzie prezydent Bronisław Komorowski.

Polskie Radio: NATO wyśle więcej wojsk do Polski; nie będzie stałych baz; nie będzie decyzji o dozbrajaniu Ukrainy >>>

Stanisław Koziej informuje, że od wielu miesięcy trwają w Polsce prace nad nową strategią bezpieczeństwa narodowego. - Trzeba jeszcze tylko uwzględnić dodatkowo to, co NATO może robić w zakresie naszego bezpieczeństwa, abyśmy jasno zdefiniowali, co my sami musimy zrobić - podkreślił gość Trójki.

Generał powiedział, że Polska oczekuje podwyższenia gotowości sił odpowiedzi NATO i stworzenia w ich ramach wojsk natychmiastowego reagowania. Taka brygada miałaby się znajdować w Szczecinie.

Przygotują ludzi do wojny. W Szczecinie formuje się Gwardia Narodowa >>>

- W związku ze wzrostem zdolności do szybkiego rozpoczynania wojen przez Rosję, w wyniku ćwiczeń, manewrów i bezpośrednio tego, co obserwujemy na Ukrainie, uważamy, że NATO powinno podwyższyć stopień gotowości sił odpowiedzi i w ramach tych sił stworzyć siły natychmiastowego reagowania - mówi gość "Salonu politycznego Trójki" i dodał, że siły takie powinny być zdolne do pojawienia się w miejscu zagrożenia "w ciągu kilku godzin, góra 2-3 dni".

Odnosząc się do kwestii baz NATO w Polsce, Stanisław Koziej mówi, że "wszelkie spory nie mają sensu, bo chodzi tu bardziej o terminologię". - Po szczycie NATO zapadnie decyzja, że na terytoriach państw wschodniej flanki NATO, w sposób ciągły,  będą przebywać żołnierze z innych państw sojuszniczych - podkreśla rozmówca Beaty Michniewicz.

- Dla tych żołnierzy będą magazyny z amunicją, składy z paliwami, wysunięta infrastruktura do dowodzenia, środki łączności, zalążki sztabowe. A czy nazwiemy to bazą, czy nie, to jest sprawa drugorzędna. To tylko kwestia nazewnictwa - mówi Koziej.

Gość Trójki odniósł się także do doniesień, jakoby Rosja groziła Ukrainie użyciem broni nuklearnej. W jego opinii broń jądrowa służy nie tyle do użycia na polu walki, co do "odstraszania i zastraszania" przeciwnika. - Miejmy nadzieję, że tak ona jest rozpatrywana przez wszystkie mocarstwa, które tą bronią nuklearną dysponują - zaznacza Koziej.

- Broń nuklearna już była użyta, w drugiej wojnie światowej. Po tym doświadczeniu raczej wszyscy stratedzy i wszystkie doktryny traktują ją jako coś ostatecznego - ocenia gość Trójki.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki","Komentatorzy""Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

Generał informuje także, że doktryna NATO nic nie mówi o zasadach użycia broni nuklearnej. - Strategia NATO polega na tym, że wiadomo, że mamy broń nuklearną, ale nie wiadomo, jak jej użyjemy. Utrzymywanie przeciwnika w niepewności jest pewną siłą odstraszania - podkreśla gość "Salonu politycznego Trójki".

Generał Stanisław Koziej mówił także o wizycie Baracka Obamy w Estonii oraz o tym, czy Zachód powinien sprzedać broń Ukrainie.

WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

Rozmawiała Beata Michniewicz.

(kh/mk)

Czytaj także

Radosław Sikorski: Zachód ma nas za minę przeciwczołgową

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 08:47
- Wschodnia flanka NATO będzie wzmocniona tak, jak się tego domagamy - mówi w przeddzień szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zacięte walki w Donbasie. Unia szykuje nowe sankcje wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 07:55
Zacięte walki na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy przybierają niekorzystny obrót dla ukraińskich wojsk rządowych, które zaczynają tracić opanowane poprzednio tereny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władimir Putin rozmawiał z Petrem Poroszenką o sytuacji na wschodzie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 08:21
Prezydenci Rosji i Ukrainy rozmawiali telefonicznie o możliwościach przerwania przelewu krwi na wschodniej Ukrainie. Taką informację podał sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.
rozwiń zwiń