Stefan Jaworski: są pewne wątpliwości co do sprawności sposobu transmisji danych do PKW

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 08:56
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej mówił w radiowej Trójce, że wciąż trwają testy systemu, a ich wyniki dają nadzieję, że wszystko będzie dobrze.
Audio
  • Przewodniczący Państwowej Komisji wyborczej Stefan Jaworski o wyborach samorządowych (Salon polityczny Trójki)
Przewodniczący Państwowej Komisji wyborczej Stefan Jaworski
Przewodniczący Państwowej Komisji wyborczej Stefan JaworskiFoto: Trójka

Blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wybierzemy 16 listopada w wyborach samorządowych.
Gość audycji "Salon polityczny Trójki" , przewodniczący Państwowej Komisji wyborczej Stefan Jaworski, zapytany o to, czy jest pewien, że w najbliższą niedzielę zadziała system informatyczny PKW, odpowiedział, że "takiej pewności nie może dać, ale ma nadzieję, że tak będzie".


- Wysiłki czynione są w dalszym ciągu. Pełna gotowość systemu to jest właśnie niedziela 16 listopada. Mam nadzieję, że system będzie sprawny (...) Testy były wykonywane wielokrotnie, przy pełnym obciążeniu. Były pewnego rodzaju mankamenty, usterki, które są systematycznie usuwane. Mamy zapewnienie firmy, która wykonywała oprogramowanie, że wszystko będzie dobrze - podkreślił.
Na początku października poinformowano o krótkiej awarii, w ostatnim dniu przyjmowania zgłoszeń list kandydatów na radnych. Do awarii doszło w czasie wyborów uzupełniających do Senatu. Trwają testy. Do wyborów już tylko kilka dni. Czy to wszystko buduje autorytet Państwowej Komisji Wyborczej?

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
- Na pewno są pewne wątpliwości, co do sprawności sposobu transmisji danych do PKW, czasu ogłoszenia wyników wyborów. Uważam jednak, że nie ma co się tym przerażać, bo jeśli chodzi o wybory uzupełniające, ogłosiliśmy wyniki w dniu następnym. Natomiast jeśli chodzi o testy, to wyniki tych testów i kolejne poprawki dają nadzieję, że wszystko będzie dobrze - stwierdził Jaworski.
- Zakupiliśmy nowe oprogramowanie na wybory uzupełniające do Senatu i wybory samorządowe. Jest nowy wykonawca i siłą rzeczy zawsze przy tego typu nowościach pojawiają się pewne problemy - wytłumaczył gość radiowej Trójki i przypomniał, że PKW nie korzysta z "żadnych przywilejów ustawy o zamówieniach publicznych, czyli musi przeprowadzić wszystkie przetargi na zasadach ogólnych". - Z tego wynika, że jesteśmy zdani na to, co w systemie przetargu publicznego nabędziemy - wskazał.
Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiał Marcin Zaborski.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadził: Marcin Zaborski

Gość: Stefan Jaworski

Data emisji: 13.11.2014

Godzina emisji: 8.13

(kk, iwo)

Czytaj także

ABC Samorządu. Powiat, czyli miejsce, którego nikt nie widział

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 13:36
W Polsce jest 380 powiatów, w tym 66 miast na prawach powiatu. To najmniej znany szczebel samorządu terytorialnego, a odpowiada za niezwykle ważne sprawy jak: ochrona zdrowia, edukacja, polityka prorodzinna, czy utrzymanie dróg i rolnictwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ABC Samorządu. Sejmiki wojewódzkie z wielką kartą kredytową

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 12:30
64% Polaków uważa, że wybory samorządowe są bardzo ważne. Pytani przez CBOS oceniają, że wybory samorządowe są ważniejsze od wyborów prezydenckich czy parlamentarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy sondaż przed wyborami samorządowymi. Gdzie wygra PO, a gdzie PiS?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 11:59
W wyborach radnych zdecydowanie wygra PO i komitety niezależnych prezydentów - wynika z sondażu Millward Brown dla "Gazety Wyborczej"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory samorządowe 2014: Polacy oczekują ograniczenia kadencji

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 13:18
Aż 59 proc. Polaków ankietowanych przez CBOS uważa, że wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta powinno się być nie dłużej, niż przez dwie kadencje - czyli 8 lat.
rozwiń zwiń