X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Minister nauki: wyniki exit poll nie są prawdą ostateczną

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 09:20
Według prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, minister nauki i byłej prezes CBOS, to że wyniki sondaży exit poll znacznie odbiegały od ostatecznych rezultatów, może być winą instytutu badawczego.
Audio
  • Prof. Lena Kolarska-Boińska, minister nauki i socjolog o wynikach wyborów samorządowych (Salon polityczny Trójki)
Minister nauki, Lena Kolarska-Bobińska
Minister nauki, Lena Kolarska-BobińskaFoto: PR

Jak podkreśliła prof. Lena Kolarska-Bobińska, z różnych względów powstało duże zamieszanie wokół wyborów samorządowych. Chodzi m.in. o rozdźwięk między wynikami sondaży exit poll przeprowadzonych przez firmę Ipsos a ostatecznymi wynikami podanymi przez Państwową Komisję Wyborczą.

Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny >>>

Zdaniem minister trzeba się zastanowić, dlaczego exit poll dał takie, a nie inne wyniki. W jej ocenie może być to kwestia jakości badań. To, że podobne sondaże w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego dały wynik niemal identyczny z oficjalnym, minister nauki tłumaczy tym, że wybory samorządowe są znacznie bardziej skomplikowane.

- Nie należy traktować wyników exit poll jako ostatecznej prawdy - powiedziała Kolarska-Bobińska. W jej opinii po wyborach trzeba się wstrzymać z ogłaszaniem zwycięstw i porażek do czasu, gdy podane zostaną końcowe rezultaty.

Kolarska-Bobińska mówiła również o dobrym rezultacie PSL w wyborach. - PSL klarownie postawiło na swoje kontakty w terenie - wyjaśniła. Jej zdaniem nazwanie rolników "frajerami" przez ministra rolnictwa Marka Sawickiego nie mogło zniechęcić ludzi, którzy mają przekonanie, że PSL realizuje ich interesy.

Minister Bobińska powiedziała, że ufa wynikom wyborów i można podważać je w pojedynczych miejscowościach, a nie w całym kraju. Jak stwierdziła, PiS na wszelki wypadek, nie znając jeszcze wyniku, podważało wiarygodność podstawowej instytucji demokracji i będzie to robić także przed wyborami prezydenckimi.

- Podważanie samych reguł wyborczych, systemu wyborczego, wiarygodności Państwowej Komisji Wyborczej zaczęło się już przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - powiedziała minister nauki.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Lena Kolarska-Bobińska mówiła w Trójce także o projekcie ustawy o zwierzętach wykorzystywanych w celch naukowych.

* * *

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadziła: Beata Michniewicz

Gość: Lena Kolarska-Bobińska

Data emisji: 24.11.2014

Godzina emisji: 8.13

(bk/mk)

Czytaj także

PKW odpiera zarzuty: to nie my liczymy głosy w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 15:45
Państwowa Komisja Wyborcza nie zgadza się z zarzutami, że źle zorganizowała wybory samorządowe. podkreśla, że nie można jej winić za przebieg procesu liczenia głosów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostry spór polityków o wybory. PiS zapowiada odwołania do sądów

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 22:10
- Chcę jasno powiedzieć, że ogłoszone przez PKW wyniki uważamy za nieprawdziwe, nierzetelne, żeby po prostu nie użyć słowa sfałszowane - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Premier Kopacz odpowiada, że kontestowanie rezultatów to próba niszczenia fundamentów demokracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unieważnienie wyborów samorządowych? "To byłby groźny precedens"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 13:23
W nocy z niedzieli na poniedziałek na stronie internetowej PKW pojawiły się szczegółowe wyniki wyborów we wszystkich województwach. Opóźnienia w liczeniu głosów sprawiły, że Bronisław Komorowski spotkał się z konstytucjonalistami na rozmowy o zmianach w prawie wyborczym.
rozwiń zwiń