Krzysztof Janik: ciągle nie umiemy dobrze wycenić usług medycznych

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 09:11
Wciąż brak zgody na linii Porozumienie Zielonogórskie - Ministerstwo Zdrowia. Umowy z NFZ podpisało 85 proc. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, jednak część z nich chce złożyć wypowiedzenia. O sytuacji w służbie zdrowia mówił w "Salonie politycznym Trójki" były minister spraw wewnętrznych i administracji, były szef SLD, a dziś członek rady krajowej tej partii Krzysztof Janik.
Audio
  • Krzysztof Janik: ciągle nie umiemy dobrze wycenić usług medycznych (Salon polityczny Trójki)
Krzysztof Janik z SLD
Krzysztof Janik z SLDFoto: PR

Krzysztof Janik oceniał w radiowej Trójce, że obecna sytuacja w służbie zdrowia wynika głównie z tego, że wciąż za późno ministerstwo "zabiera się do projektowania usług medycznych". Jego zdaniem "zawsze jest to robione w ostatnich dniach grudnia". - Należy tak zorganizować państwo, resort zdrowia i NFZ, żeby negocjacje toczyły się wcześniej - podkreślił były szef SLD. - Ciągle nie umiemy dobrze wycenić usług medycznych - dodał.

Gość "Salonu politycznego Trójki" podkreślił, że w systemie zdrowia jest za mało pieniędzy i że powinny być one lepiej zagospodarowane. - Trzeba trochę podnieść składkę zdrowotną - radził.

Jego zdaniem należy odchudzić państwową administrację, gdyż w ostatnich latach rzesza urzędników rozrosła się z 400-tysięcznej do 700-tysięcznej. - Rozumiem, że weszliśmy do Unii i potrzebowaliśmy ludzi, którzy się na tym znają, ale ich nie powinno być 300 tysięcy. Z powrotem administracja państwowa jest najpotężniejszym zakładem pracy w kraju - zwracał uwagę Krzysztof Janik.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

W opinii gościa audycji należy zastanowić się nad tym, co można zrobić w kwestii poprawy opieki zdrowotnej na poziomie lokalnym. - Ja bym chciał zapytać wójtów, czy oni uważają, że pieniądze, które posiadają w gminach, można lepiej zagospodarować - podkreślił. Dodał, że należy zróżnicować stawki za pacjenta, jakie otrzymują lekarze i przychodnie, w zależności od tego, gdzie dane placówki się znajdują.

Krzysztof Janik mówił też o problemach wewnętrznych SLD i o tym, kogo partia powinna poprzeć w wyborach prezydenckich.
***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadził: Marcin Zaborski

Gość: Krzysztof Janik

Data emisji : 5.1.2015

Godzina emisji : 8.13

(pp,iwo)

Czytaj także

Protestujący lekarze jednak nie chcą angażować kościoła w spór z ministrem zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 15:10
W szeregi lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego wkrada się chaos? W sobotę PZ informowało, że zwróci się o pomoc do księży, którzy mieliby podczas mszy odczytać przygotowany przez lekarzy list. Dzień później wycofało się z angażowania "ambony" w konflikt. Okazuje się jednak, że nie wszyscy członkowie porozumienia zamierzają się zastosować do najnowszych wytycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze PZ nie są niezastąpieni. Minister zdrowia po spotkaniu z premier

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 19:16
Nie będzie zgody na warunki Porozumienia Zielonogórskiego - poinformował minister Bartosz Arłukowicz po niemal 2-godzinnym spotkaniu z premier Ewą Kopacz. Zaapelował do pacjentów, by zmieniali lekarzy rodzinnych - w sytuacji, gdy ich dotychczasowi lekarze odmawiają pracy. Tymczasem lekarze utrzymują, że nie otworzą gabinetów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór w służbie zdrowia. Riposta lekarzy po wystąpieniu ministra

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 19:00
Niedziela była kolejnym dniem wymiany ciosów między resortem zdrowia i lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego. Minister Bartosz Arłukowicz zarzucił protestującym brutalną walkę o pieniądze i nazwał ich biznesmenami, a nie lekarzami. W odpowiedzi pojawiły się zarzuty o kłamstwo i manipulacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przychodnie nadal nieczynne. Część lekarzy wypowie umowy?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 10:00
Trwa pat na linii Porozumienie Zielonogórskie - Ministerstwo Zdrowia. Umowy z NFZ ma podpisanych 85 proc. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ale część z nich chce złożyć wypowiedzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Wujec: szantaż ze strony lekarzy jest niedopuszczalny

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 08:21
Resort zdrowia był nieprzygotowany do konfrontacji z lekarzami, jednak ze strony lekarzy doszło do wymuszenia. Mam nadzieję, że obie strony podejmą rokowania - o tym mówił w radiowej Jedynce doradca prezydenta Henryk Wujec.
rozwiń zwiń