Kopalnie do likwidacji? Minister skarbu: musimy stworzyć zdrowy model biznesowy

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 09:30
Włodzimierz Karpiński przyznał w "Salonie politycznym Trójki", że zła sytuacja w górnictwie była widoczna już od dawna. Minister skarbu zapewnił, że rząd robi wszystko, aby pomóc górnikom.
Audio
  • Włodzimierz Karpiński o proteście górników (Salon polityczny Trójki)
Włodzimierz Karpiński
Włodzimierz KarpińskiFoto: Trójka/Polskie Radio

Włodzimierz Karpiński podkreślił w radiowej Trójce, że już w pierwszej połowie ubiegłego roku przyglądał się pracom zespołu analizującego możliwość podniesienia efektywności branży górniczej dzięki zmianie przepisów. Pytany, dlaczego dopiero w listopadzie pojawił się pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa, zaznaczył że różne działania były podejmowane wcześniej.

- Rząd pochylił się nad sprawą spółki kapitałowej, to jest rzecz bez precedensu, bo tak naprawdę to jest odpowiedzialność operacyjna zarządu firmy. To jest propozycja stworzenia rentownego biznesu w obszarze wydobycia węgla. (...)  Dzisiaj szukamy sposobu, żeby podać pieniądze publiczne do "humanitarnej restrukturyzacji", czyli do powolnego wygaszenia ruchów nierentownych - powiedział.

Włodzimierz Karpiński zaznaczył, że dzisiejsze pomysły na restrukturyzację kopalń dotyczą nie tylko samej likwidacji zakładów, ale zmian w organizacji wydobycia węgla na Śląsku. Dodał, że cały proces wygaszania produkcji w czterech zakładach przeznaczonych do likwidacji, nie nastąpi "z dnia na dzień". - Na dzisiaj mamy zgodę Komisji Europejskiej do 31 grudnia 2018 roku - podkreślił.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Karpiński zapewnił, że rozmowy z górnikami trwają od dawna i "wszyscy doskonale wiedzą na Śląsku jaka jest sytuacja". Według ministra, obecny program restrukturyzacji Kompanii Węglowej, przeciwko któremu protestują związkowcy, nie jest niczym nowym. - To nie jest nic odkrywczego. Ta konkretna ścieżka. To jest ścieżka, która daje osłonę pracownikom, chroni miejsca pracy tych, których najtrudniej przekwalifikować. Gwarantuje tym, którzy nie będą chcieli podjąć miejsca pracy, całkiem dobre osłony socjalne w formie odpraw. To jest konkretny plan - zaznaczył.

W ubiegłą środę rząd przyjął program naprawczy Kompanii Węglowej. Zakłada on między innymi wygaszenie pracy czterech kopalń. Chodzi o "Bobrek-Centrum" w Bytomiu, gliwicko-zabrzańską "Sośnicę-Makoszowy", "Pokój" w Rudzie Śląskiej i "Brzeszcze" w Brzeszczach.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadził: Marcin Zaborski

Gość: Włodzimierz Karpiński (minister skarbu)

Data emisji: 14.01.2015

Godzina emisji: 8.13

(aj,fbi)

Czytaj także

Protest na Śląsku. W Sejmie prace nad ustawą górniczą

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 21:29
Sejm rozpoczął ekspresowe prace nad ustawą restrukturyzującą górnictwo. Czasu jest mało. Kompania Węglowa nie ma pieniędzy na pensje. Na Śląsku trwa protest w 12 kopalniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk nie wyklucza wsparcia górnictwa i energetyki z funduszu UE

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 22:01
Odpowiedzialność za sytuację w Polsce spoczywa na wszystkich poprzednich premierach - przyznał we wtorek szef Rady Europejskiej Donald Tusk, pytany o sytuację polskiego górnictwa. Nie wykluczył, że sektor ten mógłby zostać wsparty z funduszu inwestycyjnego UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest górników w 12 kopalniach. Bez szans na porozumienie?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 09:24
Sejm rozpoczął ekspresowe prace nad ustawą restrukturyzującą górnictwo. Przeciwko rządowym propozycjom protestuje ponad 2 tysiące osób z 12 kopalni. Do końca tygodnia mają do nich dołączyć - w geście solidarności - górnicy z pozostałych kopalni węgla kamiennego na Śląsku.
rozwiń zwiń