X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiceszef MSZ: trzeba przygotować nowe sankcje wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 11:02
- Unia Europejska powinna rozpocząć prace nad ewentualną falą nowych sankcji. Należy analizować różne scenariusze - mówił w Trójce wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski.
Audio
  • Wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski o sytuacji na Ukrainie i polityce UE wobec Rosji (Salon polityczny Trójki)
Rafał Trzaskowski
Rafał TrzaskowskiFoto: Salon polityczny Trójki

Rafał Trzaskowski, wiceszef MSZ, powiedział w Trójce, że na czwartkowym szczycie UE w Brukseli będzie mowa o przedłużeniu sankcji. Chodzi o to, by przyspieszyć decyzję o przedłużeniu ich działania. Pierwotnie zakladano, że ma ona zapaść w marcu; Polska stara się teraz, by podjęto ją na szczycie Rady Europejskiej w lutym. Druga rzecz to wydłużenie czarnej listy objętych sankcjami, chodzi o osoby, które podważają mińskie porozumienia.

Warszawa chce także, by rozpoczęto pracę nad ewentualną falą nowych sankcji. Rafał Trzaskowski powiedział, że wśród możliwych rozwiązań jest zakaz transferu technologii, dalej idące odcięcie banków Rosji od rynku finansowego. Wiceszef MSZ podkreślił, że musi to być rozwiązanie inteligentne, chodzi o to, by wywarło skuteczny wpływ na Rosję. - (Gdyż) Rosjanie są zdeterminowani, by dalej destabilizować sytuację na Ukrainie, niezależnie od tego, co robi Unia Europejska - powiedział gość Trójki.

- Ważne jest, by Rosja dostała czytelny sygnał. W poprzednich tygodniach pojawiały się głosy o tym, by podejść bardziej pozytywnie do Rosji. Są one szkodliwe, bo zachęcałyby Putina do kontynuowania polityki. Na szczęście zostały przygaszone - mówił wiceszef MSZ. Dodał, że Komisja Europejska powinna przygotować projekt zaostrzenia sankcji i trzeba analizować różne scenariusze, trzeba być przygotowanym na gorsze ewentualności.

Rafał Trzaskowski podkreślił, że wydane kilka dni temu oświadczenie szefów państw UE było bezprecedensowe, ostre i wzywało do przygotowania kolejnej fazy sankcji.

Wizyta w Paryżu

Premier Ewa Kopacz leci późnym popołudniem do Paryża. W piątek odbędą się tam polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe. Główne tematy rozmów to: sytuacja na Ukrainie i związane z tym sankcje wobec Rosji, kwestie bezpieczeństwa oraz współpraca obronna.

Rafał Trzaskowski stwierdził, że prezydent François Hollande zgadza się z tym, że Unia Europejska musi mówić jednym głosem (ws. Rosji).

W sprawie embarga Francja dostała zezwolenie na dwustronne uzgodnienia z Rosją, potem je wycofano. Trzaskowski mówi, że pozwolenie wydano na niższym szczeblu urzędniczym. - Zarówno komisarz, jak i szef komisji, zachowali się, jak powinni. Jeden z dyrektorów generalnych wyłamał się z szeregu, został przywołany do porządku dzięki interwencji polskiego rządu i polskiego ministra – mówił. Dodał, że czasami urzędnicy na niższych stanowiskach dają się złapać w pułapkę, gdy wydaje im się np., że można zwiększyć szanse swoich eksporterów.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Można zadać sobie pytanie, czy konflikt ukraiński da się rozwiązać bez militarnego zaangażowania Zachodu. - Na razie opcji militarnej nie ma na stole. To oznaczałoby zaangażowanie NATO - powiedział Rafał Trzaskowski.

Wiceszef MSZ powiedział, że Unia Europejska liczy się z opinią Polski. Nie jesteśmy "jastrzębiem" na tle innych - wiele państw podziela nasz punkt widzenia. Określił, że w interesie Polski nie jest bycie widocznym, ale zachowanie wpływu na decyzje, które zapadają UE. Stwierdził, że postulat udziału Polski w rozmowach np. w formacie normandzkim jest fetyszyzowany.

Nieobliczalna Grecja?

Rafał Trzaskowski ocenił, że konsekwencje greckich wyborów są pod wielkim znakiem zapytania. Jak mówił, nie wiadomo, czy nowy premier chce likwidować reformy, czy to tylko taktyka. Jeśli chce rzeczywiście zniweczyć wysiłek poprzednich władz, to Grecja prawdopodobnie musiałaby wyjść ze strefy euro.

Niemiecka płaca minimalna

Mówiąc o niemieckich przepisach dotyczących płacy minimalnej, Trzaskowski podkreślił, że Polska podjęła interwencję na najwyższym szczeblu. Dodał, że Komisja Europejska zwróciła się do niemieckiego rządu o wyjaśnienia w sprawie tych przepisów. Zdaniem Polski, są one sprzeczne z prawem europejskim i jeśli to się potwierdzi, Niemcy będą się musiały z nich wycofać.

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadziła: Beata Michniewicz

Gość: Rafał Trzaskowski

Data emisji: 29.01.2015

Godzina emisji: 8.13

(agkm/fbi)

Czytaj także

Pilny szczyt szefów dyplomacji UE w sprawie Ukrainy. Grzegorz Schetyna mocno za zaostrzeniem sankcji

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 11:08
Nadzwyczajne spotkanie szefów dyplomacji państw UE zwołała na czwartek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. To reakcja na zintensyfikowanie działań zbrojnych na wschodniej Ukrainie. Polska chce, by UE przeanalizowała możliwość zaostrzenia sankcji wobec Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Rosja może wyjść z Rady Europy”. Rosjanie grożą, niezadowoleni z rezolucji

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 10:24
Rosyjska delegacja na okres do końca roku opuszcza Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) i wstrzymuje wszelkie z nim kontakty - oświadczył szef delegacji Aleksiej Puszkow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kijów: Rosja przywiozła na Ukrainę mobilne krematoria

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 11:32
Rosjanie przywieźli do Donbasu krematoria, zainstalowane w ciężarówkach Kamaz - taką informację przekazała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
rozwiń zwiń