X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szef MON: trzeba odpowiedzieć na fałszywe oskarżenia Putina

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 09:30
- Zarzuty Putina to oczywista nieprawda i on o tym wie - mówił w Trójce minister Tomasz Siemoniak. Jego zdaniem Polska powinna zdementować fałszywe tezy Kremla, jakoby Polska szkoliła przed Majdanem "nacjonalistów".
Audio
  • Wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak o obronności Polski, relacjach z Rosją, wojnie na Ukrainie (Salon polityczny Trójki)
Tomasz Siemoniak
Tomasz SiemoniakFoto: PR

- Polska powinna oficjalnie zareagować na tezy Władimira Putina - tak ocenił w Trójce wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak. Stwierdził, że leży to w gestii ministerstwa spraw zagranicznych.

W filmie "Krym. Droga do ojczyzny" rosyjski prezydent powiedział, że w Polsce przed Majdanem szkolono "grupy bojowe ukraińskich nacjonalistów". Wiceszef MON stwierdził, że skoro w oficjalnym wystąpieniu Putina, w państwowej telewizji padają takie oskarżenia, to nie powinny one pozostać bez odpowiedzi.

Polacy pomogą Ukrainie?

Tomasz Siemoniak podkreślił wyraźnie, że Putin nie miał na myśli obecnie odbywających się szkoleń i kursów, realizowanych w ramach programów NATO. Szef MON potwierdził, że decyzja w sprawie szkoleń ukraińskich podoficerów zapadnie w marcu. Dodał, że wiele tu zależy to od strony ukraińskiej.

Warszawa oferuje szkolenia w ośrodkach w Polsce. Tomasz Siemoniak zaznaczył tu, że celem nie jest wysłanie instruktorów, a przeszkolenie żołnierzy. Dodał, że to program NATO, podejmowany z mandatu kwatery głównej Sojuszu i "wymaga różnych uzgodnień".

Wiceszef MON przyznał jednak, że decyzja w kwestii szkoleń należy ostatecznie do niego – powiadamia on o niej inne organy władz.

Gość Trójki mówił również że sprawa kursów była przedmiotem rozmów z przewodniczący m Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem. Dodał, że NATO już dawno temu dostrzegło problem podoficerów i stąd geneza programu szkoleń.

Misja UE w Libii?

UE rozważa wysłanie misji wojskowej do Libii. Szef MON podkreślił w Trójce, że do decyzji jest wciąż daleko. Zaznaczył, że Polska bierze udział w misjach unijnych, do niedawna nasi żołnierze byli obecni w Afryce. - Co do Libii Polska miała zawsze pewien dystans - zastrzegł. Dodał, że Polska uznaje wagę problemu, możliwość destabilizacji. Polska wesprze solidarnie politycznie wspólnotę, ale nie ma mowy, by polscy instruktorzy tam jechali. - Za wcześnie na to - mówił Tomasz Siemoniak.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Projekt armii Unii Europejskiej

Wicepremier komentował pomysł przewodniczącego Komisji Europejskiej, by stworzyć europejską armię. - Warto chodzić po ziemi i mówić o realnych projektach - jak funkcjonowanie Europejskiej Agencji Obrony, grupy bojowe UE, różne wspólne przedsięwzięcia uzupełniające - dodał.

Jak mówił szef MON, z punktu widzenia Polski, nie powinno osłabiać spójności NATO w tak trudnej sytuacji, jak teraz. - Jeśli jednak za tym kryłoby się zwiększenie wydatków na obronność w państwach UE, uzyskanie nowych zdolności to byłby pomysł ciekawy - mówił gość Trójki. Jego zdaniem, można by też wzmocnić grupy bojowe UE. Dodał, że pomysł armii UE wraca w różnych formatach od lat 50., ale trudno sobie wyobrazić armię liczącą dziesiątki czy setki żołnierzy, bo nawet siły NATO to przecież siły zbrojne poszczególnych państw.

Szef MON mówił również m.in. o ćwiczeniach z rakietami Patriot, planach zakupu uzbrojenia, szkoleniach rezerwy >>>>

Mowa była również o pośrednich groźbach strony prezydenta Władimira Putina dotyczących użycia broni atomowej. Minister obrony powiedział, że to nie jest nic nowego, a Rosja i ZSRR już wcześniej wykorzystywały broń jądrową jako narzędzie w rywalizacji z Zachodem. >>>.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadził: Beata Michniewicz

Gość: Tomasz Siemoniak (szef MON, wicepremier)

Data emisji: 17.03.2015

Godzina emisji: 8.13

agkm/mk

Czytaj także

Polska kupi Tomahawki? Tomasz Siemoniak: pytaliśmy Amerykanów o te pociski

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 11:04
Ministerstwo Obrony Narodowej realizuje program rozwoju marynarki wojennej. Tomasz Siemoniak mówił w radiowej Jedynce, że MON zapytało Amerykanów o możliwość zakupu pocisków manewrujących Tomahawk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doradca prezydenta: Ukraina ma prawo się zbroić. Polska może rozważyć pomoc wojskową dla Kijowa

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 08:35
Profesor Roman Kuźniar mówił w radiowej Jedynce, że nasz wschodni sąsiad stał się obiektem agresji i ma prawo się zbroić. - To jest zgodne z prawem międzynarodowym - podkreślił doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin ogłosił alarm dla floty i 40 tysięcy żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 23:59
Sprawdzanie gotowości dotyczy Floty Północnej oraz jednostek specjalnych Zachodniego Okręgu Wojskowego. Ten ostatni graniczy między innymi z krajami NATO, w tym z Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin straszy atomem. Szef MON: trzeba dbać o obronę, siłę NATO

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 12:19
Broń jądrowa dla Rosji to narzędzie rywalizacji z Zachodem; Rosja uznaje wojnę za przedłużenie polityki – mówił w Trójce szef MON Tomasz Siemoniak, komentując słowa Władimira Putina. Oznajmił on, że gotów był wykorzystać zasoby atomowe, by móc anektować Krym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kreml uderza w Polskę. Generał Koziej: to element wojny informacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 18:59
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej skrytykował w Radiowej Trójce Władimira Putina. Według rosyjskiego prezydenta - Amerykanie szkolili w Polsce "ukraińskich nacjonalistów".
rozwiń zwiń