Eugeniusz Kłopotek: wykonać gest w stosunku do uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 08:01
Poseł Eugeniusz Kłopotek nie widzi problemu w przyjęciu 7 tysięcy uchodźców. - Jeżeli te osoby mają zamieszać w naszych wartościach, to jakie to są wartości? - pytał gość "Salonu politycznego Trójki".
Audio
  • Eugeniusz Kłopotek o uchodźcach (Salon polityczny Trójki)
Eugeniusz Kłopotek, poseł PSL
Eugeniusz Kłopotek, poseł PSLFoto: Polskie Radio

Zdaniem polityka PSL, należy wykonać gest w stosunku do ludzi uciekających przed wojną. Jednocześnie przyznał, że podziela obawy Polaków dotyczące kolejnych fal imigrantów, które mogą dotrzeć do naszego kraju. - Wykonajmy ten pierwszy gest. Dla wielu z nich Polska nie będzie ostatnim przystankiem w ich życiu. (…) Nie róbmy problemu, bo nagle to wielkie słowo, które zawsze nam towarzyszyło idzie właściwie w niebyt - powiedział.

Imigranci w Europie - zobacz serwis specjalny >>>

Unijni ministrowie spraw wewnętrznych przegłosowali we wtorek propozycję podziału 120 tysięcy osób. Na razie zdecydowano o podziale 66 tysięcy uchodźców z całej puli obejmującej łącznie 120 tysięcy osób. Pozostałe 54 tysiące mają zostać rozdzielone po roku od wejścia w życie ostatnich ustaleń. Zgodnie ze wstępnymi uzgodnieniami, Polska ma przyjąć około 5 tysięcy migrantów oprócz zadeklarowanych wcześniej 2 tysięcy osób.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Gość Trójki odniósł się także do sprawy posła PSL Jana Burego, któremu prokuratura zarzuca przyjęcie łapówki od biznesmena z Leżajska. - Poseł Bury jest grillowany przez CBA od 3 lat. - CBA próbuje dopaść Burego chcąc mu udowodnić, że wziął łapówkę. (…) Na Podkarpaciu jest problem z różnymi historiami, ale dziwne, że nie są one kończone - powiedział Kłopotek. Dodał, że cała sprawa to "zamówienie polityczne, żeby wykończyć Burego, a przy okazji dołożyć PSL".

W czwartek sejmowa komisja regulaminowa i spraw poselskich nie podjęła decyzji w sprawie immunitetu posła PSL Jana Burego. Komisja większością głosów 12 do 5 postanowiła, że wystąpi do prokuratury o dodatkowe akta w tej sprawie. Za odroczeniem posiedzenia komisji głosowali posłowie PO, PSL i SLD. Przeciw - Prawo i Sprawiedliwość.

Według CBA i prokuratury, Jan Bury miał między innymi pomagać w załatwianiu kontraktów firmie z Leżajska z jednym z paliwowych koncernów. Biznesmen miał też zabiegać bezskutecznie o pomoc w załatwieniu córce nominacji sędziowskiej. Jan Bury od 2002 roku zasiada w Krajowej Radzie Sądowniczej.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: 
Beata Michniewicz

Gość: Eugeniusz Kłopotek (poseł PSL)
Data emisji: 25.09.2015 
Godzina emisji: 8.12

to/mp

Czytaj także

Szczyt UE: miliard dla uchodźców, "hot spoty" i ochrona granic

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 13:42
Dodatkowy miliard euro dla agend ONZ na pomoc uchodźcom, utworzenie do końca listopada centrów identyfikacji imigrantów, uszczelnienie zewnętrznych granic Unii Europejskiej - to niektóre ustalenia nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej ws. kryzysu imigracyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imigrancki szlak do Niemiec przez Ukrainę i Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 09:54
Wśród syryjskich uchodźców na greckiej wyspie Kos pojawiła się mapka z nowym szlakiem podróży do Niemiec - przez Bułgarię, Rumunię, Ukrainę i Polskę. - Niestety, są takie informacje - mówi w radiowej Trójce Joanna Mucha (posłanka PO).
rozwiń zwiń