Szef MSZ: komisarze Unii Europejskiej prowadzą "megafonową dyplomację" wobec Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 09:09
Zaprosimy ambasadora Unii Europejskiej, żeby wyjaśnił, jaki jest charakter wystąpień komisarzy, którzy dzielą się swoimi refleksjami na temat sytuacji w Polsce, powołując się często nie na dokumenty, tylko na medialne doniesienia - mówi w radiowej Trójce Witold Waszczykowski.
Audio
  • Szef MSZ Witold Waszczykowski o polskiej polityce zagranicznej (Salon polityczny Trójki)
Szef MSZ Witold Waszczykowski w studiu radiowej Trójki
Szef MSZ Witold Waszczykowski w studiu radiowej TrójkiFoto: Trójka

- Chcemy zapytać, o co chodzi tym komisarzom. Nie rozumiemy apeli pod kierunkiem rządu polskiego - powiedział szef MSZ. - Być może przedstawiciel Unii w Polsce będzie wiedział, dlaczego prowadzi się megafonową dyplomację wobec Polski - dodaje Witold Waszczykowski.

W minioną  niedzielę  na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger opowiedział się za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m.in. zmiany w mediach.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji"Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Rząd zajmie się dziś między innymi założeniami polskiej polityki zagranicznej na 2016 rok. Dokument jest zastrzeżony. Minister spraw zagranicznych zaprezentuje go opinii publicznej w Sejmie, prawdopodobnie na przełomie stycznia i lutego. 

Pytany o tę kwestię odpowiedział, że "sytuacja się zmieniła". Jego zdaniem musi też zmienić się polityka zagraniczna. - Musi dojść do pewnej korekty - przekonuje Witold Waszczykowski. - To nie może być polityka bierna, oglądania się na to, co powie Bruksela. Musimy być współtwórcą tej polityki, szczególnie wobec sytuacji na Wschodzie - dodaje gość Trójki.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki    
Prowadzi: Beata Michniewicz  
Gość: Witold Waszczykowski (minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 5.01.2016  
Godzina emisji: 8.13

rk/iwo

Czytaj także

Witold Waszczykowski: nie ma konfliktu między Polską a UE

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 21:40
Oparte na doniesieniach medialnych opinie poszczególnych urzędników to jeszcze nie stanowisko UE - podkreśla minister spraw zagranicznych w wywiadzie dla PAP.
rozwiń zwiń