Witold Waszczykowski: spór o TK ma charakter polityczny

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 10:30
- Polska będzie polemizować z projektem opinii Komisji Weneckiej, badającej nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - mówił szef MSZ Witold Waszczykowski.
Audio
  • Szef MSZ Witold Waszczykowski o sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego (Salon polityczny Trójki)
Szef MSZ Witold Waszczykowski
Szef MSZ Witold WaszczykowskiFoto: Trójka

Gość Trójki dodał, że strona polska przesłała w środę swoją polemiczną odpowiedź do komisji, będącej organem Rady Europy. - To czy weźmiemy pod uwagę opinię Komisji Weneckiej będzie zależało od jej ostatecznego kształtu - podkreślił.

Szef dyplomacji uważa, że obecnie toczący się na polu międzynarodowym spór o Trybunał ma trzy płaszczyzny - walki o prerogatywy między instytucjami europejskimi, konfliktu doktryn prawnych i kierunku, w jakim powinny się rozwijać kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Witold Waszczykowski mówiąc o drugim aspekcie, powiedział, że spór dotyczy tego, kto ma większy mandat do stanowienia prawa, demokratycznie wybrana władza czy sędziowie, których minister porównał do ajotallahów w Iranie. - Prezes Trybunału Konstytucyjnego coraz bardziej przypomina mi ajatollaha w Iranie - przyznał.

Szef MSZ liczy na to, że Komisja Wenecka będzie odnosić się do prawnych, a nie politycznych aspektów sporu o Trybunał Konstytucyjny. Witold Waszczykowski mówił też jakie stanowisko przedstawi polska delegacja. - Przekaże opinię, że jest to spór polityczny wykraczający daleko poza prawo i powinien być rozwiązany w sposób kompromisowy, a nie metodami interpretacji prawa, bo może być ono interpretowane w sposób zawodny - zaznaczył.

Komisja Wenecka ma wydać opinię na temat zmian w Trybunale Konstytucyjnym na posiedzeniu, które będzie się odbywać w piątek i w sobotę.

W skład polskiej delegacji wejdą podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Marcin Warchoł, sekretarz stanu w MSZ Konrad Szymański i podsekretarz stanu w tym resorcie Aleksander Stępkowski.

Witold Waszczykowski jest także spokojny o swoją przyszłość na stanowisku szefa MSZ. Powiedział, że ta spraw nie jest w ogóle brana pod uwagę.

Szef MSZ mówił także o posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, szczycie NATO w Warszawie oraz o imigrantach.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki     

Prowadzi: Beata Michniewicz     

Gość: Witold Waszczykowski (szef MSZ)

Data emisji: 10.03.2016     

Godzina emisji: 8.13

to/mp

Czytaj także

Jest odpowiedź Polski dla Komisji Weneckiej ws. TK

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 19:00
Odpowiedź w sprawie projektu opinii na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym została wysłana do Komisji Weneckiej - poinformował wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski. Komisja zajmie się tą sprawą w piątek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TK: nowelizacja ustawy o Trybunale niekonstytucyjna. Rząd: nie będzie publikacji

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 23:59
Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą kilkanaście punktów nowelizacji ustawy o TK. W ocenie polityków PiS posiedzenie TK było niezgodne z prawem,.
rozwiń zwiń