Ryszard Petru: w Polsce potrzebny jest protest permanentny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 09:24
- Przeszłości nie zmienimy, konstytucja została złamana. Trzeba zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego - mówi w "Salonie politycznym Trójki" lider Nowoczesnej.
Audio
  • Ryszard Petru o sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego i Januszu Lewandowskim (Salon polityczny Trójki)
Ryszard Petru
Ryszard Petru Foto: Trójka

Zapytany o ewentualny kompromis w sprawie Trybunału, Ryszard Petru powiedział, że nie ma mowy o żadnych ustępstwach ze strony Nowoczesnej, dopóki łamana jest konstytucja. - Premier Beata Szydło ewidentnie łamie konstytucję nie publikując wyroku TK, a prezydent Andrzej Duda łamie konstytucję nie przyjmując ślubowania od trzech poprawnie wybranych sędziów - ocenia gość Trójki.

Czytaj więcej
TrybunałKonstytucyjny 1200 free.jpg
Spór o Trybunał

- Nie można negocjować konstytucji. Ona musi być przestrzegana - mówi Ryszard Petru i dodaje, że Nowoczesna jest jednak otwarta na dyskusję o tym, jak Trybunał Konstytucyjny może funkcjonować w przyszłości. - Powinniśmy taką dyskusję prowadzić ponad podziałami - zaznacza.

Ryszard Petru mówi, że bez względu na to, jakie są wyniki sondaży, jego ugrupowanie nadal będzie broniło konstytucji oraz organizowało manifestacje. - W polityce nie chodzi wyłącznie o popularność, ale o zasady. Trzeba robić to, co się uważa za słuszne. Dbać o przestrzeganie konstytucji, szukać rozwiązań dobrych dla Polaków, nazywać kłamstwo kłamstwem oraz pokazywać, gdzie jest dobro, a gdzie zło - mówi rozmówca Beaty Michniewicz i dodaje, że "zło jest po stronie Jarosława Kaczyńskiego".

- Społeczeństwo obywatelskie w Polsce budzi się i nie zgadza się na łamanie prawa. Potrzebny jest protest permanentny, który zahamuje ten szalony marsz PiS, który niszczy Polskę, bo codziennie Polska jest przez to gorsza - ocenia lider Nowoczesnej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Ryszardem Petru, który mówił także o sprawie Janusza Wojciechowskiego, którego kandydaturę do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego zablokowali europosłowie PO.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Ryszard Petru
Data emisji: 17.03.2016
Godzina emisji: 8.13

kh/ei

Czytaj także

Nowoczesna i PSL apelują o opublikowanie wyroku TK. Beata Kempa: jeśli jest 12 podpisów, nie możemy tego uznać za wyrok

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 13:52
- Stanowisko niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego zaprezentowane 9 marca stwarza jedynie zewnętrzne pozory wyroku TK; od strony prawnej nie jest on wyrokiem - powiedziała w Sejmie szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.
rozwiń zwiń