Ataki na Polaków na Wyspach. Mariusz Błaszczak: służby będą reagować

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 10:30
- Mam zapewnienie od szefowej brytyjskiego MSW, że służby będą reagować na ataki wymierzone w polskich obywateli - mówił szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
Audio
  • Ataki na Polaków na Wyspach. Mariusz Błaszczak: służby będą reagować (Salon polityczny Trójki)
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak
Szef MSWiA Mariusz BłaszczakFoto: Polskie Radio

W Wielkiej Brytanii doszło do kolejnego przypadku prześladowania Polaków. Tym razem ofiarą padła rodzina mieszkająca od wielu lat w stolicy Szkocji - Edynburgu.

- Stworzyliśmy pewien system, na Wyspach są nasi oficerowie łącznikowi, dlatego najpierw ich zapytam o tę sprawę - dodał gość "Salonu politycznego Trójki". Jednocześnie zauważył, że w wielu przypadkach władze brytyjskie skutecznie zareagowały na akty agresji wobec Polaków.

Minister Błaszczak mówił także o sytuacji polskich przewoźników w Calais, gdzie znajduje się obozowisko migrantów z Azji i Afryki, usiłujących przedostać się do Wielkiej Brytanii.

- Napisałem do szefa francuskiego MSW w sprawie napadów na Polaków - powiedział. Dodał, że sytuacja w Calais jest zła. - Dziwię się, że tamtejsze służby w ogóle nie reagują. Jest pewne przyzwolenie na działania imigrantów. Być może wynika ono z poprawności politycznej - zauważył polityk.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Mariusz Błaszczak mówił także o porażce unijnego program relokacji uchodźców. Do tej pory udało się zrealizować zaledwie 3 proc. planu. - Rząd PO-PSL zgodził się, łamiąc solidarność Grupy Wyszehradzkiej, na przyjęcie tysięcy muzułmańskich imigrantów, którzy jechali do Niemiec czy Szwecji. (…) Formalnie Polska wciąż miałaby przyjmować imigrantów, ale dopóki rządzi PiS, nie będziemy realizować tych złych postanowień - podkreślił.

Gość Trójki mówił także m.in. o aborcji, kontrolach CBA w spółkach Skarbu Państwa oraz obsadzie marzeń filmu o historii Polski.

**

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Mariusz Błaszczak (szef MSWiA)
Data emisji: 22.09.2016
Godzina emisji: 8.14

to/fbi

Czytaj także

Brytyjska prasa: 60 ataków na obcokrajowców od czasu referendum

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 14:53
Ambasady państw członkowskich UE w Londynie odnotowały 60 incydentów na tle nienawiści narodowościowej wymierzonych w ich obywateli w pierwszych miesiącach po referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty - poinformował poniedziałkowy "Guardian".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak na polską rodzinę w Edynburgu. Policja przyjechała po siedmiu godzinach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 15:55
W Wielkiej Brytanii doszło do kolejnego przypadku prześladowania Polaków. Tym razem ofiarą padła rodzina mieszkająca od wielu lat w stolicy Szkocji Edynburgu.
rozwiń zwiń