X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jarosław Gowin: studia medyczne powinny być płatne

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 09:08
- Studia w Polsce są i będą bezpłatne, bo tak rozstrzyga konstytucja, ale jest jeden kontrowersyjny kierunek, czyli studia medyczne - mówi w "Salonie politycznym Trójki" minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Audio
  • Jarosław Gowin o odpłatności za studia, Donaldzie Tusku i metropolii warszawskiej (Salon polityczny Trójki)

Jarosław Gowin tłumaczy, że medycyna jest niezwykle kosztowna, a lekarze po studiach na masową skalę wyjeżdżają za granicę. - Czy relatywnie ubogie polskie społeczeństwo ma wydawać co roku setki milionów, a nawet miliardów na kształcenie lekarzy dla dużo zamożniejszych Francuzów, Niemców czy Norwegów? - zastanawia się gość Trójki.

- Proponowałem już na początku tej kadencji, żeby wprowadzić odpłatność za studia medyczne przy równoczesnym fundowaniu stuprocentowego stypendium, które musiałoby przez kilka lat po studiach zostać odpracowane. Byłoby ono stopniowo umarzane wraz ze stażem pracy w Polsce - wyjaśnia rozmówca Beaty Michniewicz. - Lekarz, normalnie zarabiając, zwracałby je poprzez swoją pracę w kraju - dodaje.

Jarosław Gowin uważa, że mimo tego, iż Ministerstwo Zdrowia jest przeciwne temu pomysłowi, a zdania w rządzie są na ten temat podzielone, tego typu rozwiązanie nie byłoby niezgodne z konstytucją. - Dodatkowo byłoby ono uczciwe. Dla młodych ludzi, którzy rozpoczynają świetną i przynoszącą finalnie bardzo wysokie zarobki karierę, zwrócenie tym, którzy ufundowali im te studia, byłoby jakąś formą wdzięczności - ocenia wicepremier.

Jarosław Gowin mówił także, kiedy jego resort wybierze projekt ustawy o szkolnictwie wyższym oraz kiedy Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju wejdzie w życie. Minister ocenił także, czy polski rząd poprze kandydaturę Donalda Tuska oraz, czy projekt PiS dotyczący metropolii warszawskiej ma szansę na realizację. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prezes Polski Razem)
Data emisji: 9.02.2017
Godzina emisji: 8.13

kh/ei

Czytaj także

Gowin: utrzymanie habilitacji w obecnym kształcie oznacza stagnację

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 15:09
- Utrzymanie habilitacji w jej obecnym kształcie oznacza stagnację. Jednak prosta jej likwidacja, przy obniżonym poziomie doktoratów, doprowadzi do zapaści w szkolnictwie - ocenił w czwartek minister Jarosław Gowin. Nie może być jednak zgody na utrzymanie status quo - zastrzegł.
rozwiń zwiń