Paweł Mucha: do roku 2030 będziemy wydatkować 2,5 proc. PKB na obronność

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 09:03
- Amerykańscy podatnicy, co wyraża prezydent USA, oczekują, że wszystkie państwa, które są w NATO, będą starały się w równym stopniu pokrywać ciężar obronności, oczywiście znając proporcje - mówił na antenie radiowej Trójki Paweł Mucha, minister w Kancelarii Prezydenta.
Audio
  • Paweł Mucha: do roku 2030 będziemy wydatkować 2,5 proc. PKB na obronność (Salon polityczny Trójki)

Podczas środowego szczytu NATO w Brukseli prezydent USA Donald Trump powiedział, że kraje Sojuszu nie wydają wystarczająco dużo na obronę. - Wiele krajów wciąż za mało przeznacza na wspólną obronę, 2 proc. PKB to minimum - mówił. Polska należy do krajów, które wywiązują się z tych zobowiązań.

Beata Michniewicz pytała, co nam daje przestrzeganie tej zasady. - Oczywiście jest tu kilka kontekstów. Po pierwsze modernizujemy polską armię. Wydatkując te środki, przeznaczamy je na cele obronne. Jesteśmy państwem, które jest liderem w skali NATO, co także wynika z deklaracji związanych z tym, że do 2030 roku 2,5 proc. PKB będziemy wydatkować na obronność. To jest wzmocnienie polskiej armii i jej modernizacja - mówił wiceszef Kancelarii Prezydenta.

- Jeżeli chodzi o pozycję w NATO, to jesteśmy i lojalnym partnerem sojuszu, i koalicji zwalczającej międzynarodowy terroryzm. Wczoraj w przemówieniu prezydenta Donalda Trumpa wprost było wskazanie na tych liderów, którzy wydają 2 proc. PKB lub więcej. Niestety 23 państwa, póki co, nie spełniają tego wymogu - dodał.

Zapraszamy do wysłuchani całej audycji, w której rozmawiano również o spotkaniach bilateralnych prezydenta Andrzeja Dudy, walce z tzw. Państwem Islamskim oraz referendum konstytucyjnym. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Mucha (wiceszef Kancelarii Prezydenta RP)
Data emisji: 26.05.2017
Godzina emisji: 8.13

dcz/mk

Czytaj także

NATO będzie w koalicji przeciwko ISIS

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 22:04
Dołączenie Sojuszu Północnoatlantyckiego do koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim, a także nowa strategia podatkowa rządu Beaty Szydło. To główne tematy, które poruszaliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w Podsumowaniu Dnia.  
rozwiń zwiń